| casy14channel a întrebat:

Cum stiti ca va vine ciclul? Si cand va vine, ce faceti? Cam din cat in cat timp vine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| antonia09 a răspuns:

De obicei se manifesta prin anumite simptome premenstraule: intarirea sanilor, dureri stomacale, iritabilitate s. a.
Cand acesta soseste nu trebuie sa faci nimic decat sa iti pui un tampon, absorbant ca sa nu te patezi pe haine.
De obicei acesta vine 1 pe luna cam la 20-24 zile. La inceput nu o sa fie regulat, insa sa nu te sperie acest lucru. Cu timpul vei recunoaste cand acesta trebuie sa soseasca. Multa sanatate

37 răspunsuri:
| claudiaclau12 a răspuns:

Are simptome dureroase:: dureri sub burta ti se tantaresc sani te inmoiesti

| stelutzamaria a răspuns:

Mie inca nu mi-a venit insa mama mi-a spus despre ce este vorba si in ghiozdan am un absorbant cand simt ceva mai neplacut il iau din ghiozdan sa nu ma vada nimeni(mai ales baietii fetele mai merge sunt fete pana la urma) ma duc la baie si mil pun asta in caz de esti la scoala, acasa cred ca stie si mama ta ce este de facut

Alte răspunsuri
| SySyLyKa a răspuns:

Eu nu stiu inca ca nici mie nu mi-a venit...sorry

| eupapusa a răspuns:

Buna, mie inca nu mi-a venit ciclul dar din cite stiu ecesta vine dupa 2 sau 4 ani de cind iti incep a creste sinii. Atuci cind iti vine te doare spatele capul sau burtica...Pentru orce situatie trebuie sa ai un tampon sau absorbant la tine...El vine odata la 28-30 zile.Citeodata el este neregulat si nu iti vine cite o luna sa chiar 2.

| deea9 a răspuns:

Buna nici mie nu mi-a venit ciclul inca dar e pe drumlaughing pentru ca de vreo 2 saptamani imi curge un lichid alb si mi s-a spus ca e un smen. pai totusi aici ca pe net gasesti simptone dar sa nu stii ce sa faci cand iti vine... e alt ceva ...intreabo pe mamica ta

| Dyenutza123 a răspuns:

DE obicei ciclul apare intre varsta de 9-14 ani. Mie mi-a venit la 12 dar nu trebuie sa te ingrijorezi. Te doare burta, sani si iti curge sange. Iti vine odata pe luna cam 28-29 zile.Iti pui un tampon si gata. Sper cam fost de ajutor.