| Xeris a întrebat:

Cam cat timp nu iti vine ciclul regulat?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Din momentul in care ti-a venit prima menstra(menarha), vei astepta intre 6 luni si 2 ani, ciclul cauta sa se stabilizeze singur, daca nu exista nici o problema de sanatate.
Dar exista fete si femei care intreaga viata nu ajung sa aiba ciclul regulat.
Deci, asteapta.
Si, ai grija de tine!

2 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

De obicei, menstra vine o data pe luna. De la persoana la persoana, ea dureaza intre 4 şi 7 zile, urmand sa revina peste aproximativ 3 saptamani – in jur de 23 de zile. Precizez ca durata ciclului variaza mult mai mult de la o fata la alta (decat de la o femeie la alta), aceste variatii putand fi cuprinse intre 24 si 37 de zile. Se considera insa ca durata medie a unui ciclu este de 28 de zile. Asadar, unele fete il pot avea mai scurt de 28 de zile, iar altele – mai lung, si unele şi altele, pe de alta parte, putand trece prin perioade în care ciclul este cu totul neregulat (cand mai lung, cand mai scurt). Aceasta perioada de ciclu neregulata nu are o durata anume. Depinde de "revolutia' hormonala a fiecarei fete. Daca aceasta durata se prelungeste mai mult de 6 luni, este indicat sa mergi la doctor pentru reglarea ciclului.
Este bine sa-ti notezi intr-un carnet datele sosirii menstrelor – calendarul menstrual. In acest fel, poti sti cu destula exactitate in ce moment al ciclului te afli, de asemenea sa stabilesti o relaţie intre etapele ciclului si diferite simptome si sentimente. De altfel, aceste notari vor fi de folos, daca vei ajunge la doctor...sunt extrem de utile.

| debby2000 a răspuns:

Primi 1-2 ani depinde de fiecare organism