| piisycutzza a întrebat:

Cand iti vine ciclul stiti voi ala de la fete?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

In medie, intre 11 si 17 ani,la un moment dat,cand esti suficient de dezvoltata si hormonii specific feminini,incep sa-si faca datoria.
Corpul va incepe sa ti se modeleze dupa standardele feminine,sanii vor incepe usor-usor sa creasca,te vei inalta si te vei subtia,soldurile vor deveni putin mai subliniate,isi va face aparitia pilozitatea in zonele putin expuse vederii(par la subrat si zona intima),plus o scurgere aproape transparenta, ciudata din punctul tau de vedere, pentru ca pateaza lenjeria intima, dar absolut normala si fiziologica.
In functie de momentul in care toate acestea se vor intampla, te poti astepta curand si la aparitia primei menstruatii.
Intre 11 si 17 ani, aproximativ, depinde de fiecare organism.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ciclul menstrual fiziologic vine între 12 și 14 ani!
Pa, pa.

| maradi3 a răspuns:

Cand esti norocoasa, la fiecare 28 de zile...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

TREBUIE să ai RĂBDARE!

NU este o "regulă generală" pentru a prezice exact când îţi vine menstruaţia!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - dar e posibil să vină şi mai târziu.

Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

Ai RĂBDARE că va veni şi menstra şi te vei "sătura" repede de ea.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......narha_1044

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

Toate cele bune.

| Mirkutza99 a răspuns:

Niciodata nu poti fi sigura de aceasta. De obicei intre 11 si 16 ani. Inainte cu o perioada de timp ( Minim jumatate de an) va incepe sa iti curga un lichid alb- galbui. Acesta semnaleaza inceperea pubertatii. Dar nu este neaparat jumatate de an( la mine de exemplu au fost vreo 2 ani) si dupa terminarea primei menstruatii iti va curge in continuare acel lichid. Nu te speria deaorece sigur iti va veni dar nu fi nici foarte nerabdatoare pentru ca nu este ceva pe care sa iti irosesti nervii. Cand iti va veni iti va veni pentru ca asa este organismul fiecaruia ( nu se poate anticipa)

| ioanasiyoana a răspuns:

Pai pe la 12-13 ani nu stiu sigur dar siu ca iti vine mai repede daca esti mai dezvoltata. Nimeni nu poate oferi un raspuns exact. Fiecare om are propriul ceas biologic si de aceea primul ciclul poate sa apara oricand intre 9 si 16 ani. Nu exista o varsta potrivita sau normala pentru acest lucru.
sper ca te-am ajutat funda?

| ioanasiyoana a răspuns:

Pe la varsta de vreo 12, 14 sau 14 ani