| ClarutzaDragutza a întrebat:

Ce fac cand imi vine ciclul? Cam din cat in cat timp imi va veni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vine la 28 de zile, poate un pic mai devreme sau mai târziu.
Trebuie să vorbești cu mama ta despre modul de protejare, ai nevoie de absorbante.
Efort fizic redus, nu stai în frig sau curent, exclus baia generală (risc hemoragic).
Pa, pa.

| darrio2007 a răspuns:

Este mai usor sa scrii aici decat sa discuti aceste probleme cu mama ta? Ea are mai multa experienta de viata.

| LaLaura a răspuns:

Buna.
Trebuie sa ai mereu un absorbant ( cum este always, bella, etc), sau un tampon ( acesta e intern, se introduc, cum este ob).
La inceput nu o sa ai o menstruatie regulata, nu o sa iti vina mereu la 28 de zile de la prima menstruatie ( prima ma refer la prima zi de mestruatie), o sa se regleze in 2-4 ani de la prima menstruatie, depinde de organism.
E recomandat sa faci un pic de miscare ( nu sport, ci aerobic), sa ai o igiena foarte buna ( schimbat absorbantul sau tamponul la fiecare 4 ore, dar si baie, dusuri cu apa calda, nu fierbinte, in fiecare zi, stai linistita cu nu o sa faci hemoragie, eu fac baie in fiecare zi de mestruatie, si am 12 ani de mestruatie si nu am facut hemoragie, e chiar indicat sa ai o igiena foarte buna cand esti pe mestruatie).
S-ar putea ca inainte de mestruatie cu 1-2 zile si in prima zi sau toate zile de mestruatie sa ai dureri abdominale, balonare, crestere in greutate ( 1-2 kg), dar nu e musai. Eu am dureri abdominale slabe si balonare doar in prima zi de mestruatie.
Pentru balonare e indicat sa consumi iaurt ( asta daca nu ai intoleranta la lactoza, eu am, si nu pot sa consum iaurt din pacate).

| BiuL a răspuns:

Ce sa faci. pui in absorbant si il schimbi periodic. Iti va veni in fiecare luna.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că, ÎNCĂ, nu ai avut menstruaţie şi aştepţi să-ţi vină PRIMA menstruaţie/menarha!
Eşti cam nerăbdătoare :)

TREBUIE să ai RĂBDARE!

NU este o "regulă generală" pentru a prezice exact când îţi vine menstruaţia!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - dar e posibil să vină şi mai târziu.

Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

Ai RĂBDARE că va veni şi menstra şi te vei "sătura" repede de ea.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vagi nale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......narha_1044

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

Pentru a atenua temporar durerile pre/menstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ), ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

Preferabil să te îmbraci cu haine închise la culoare, te "verifici" mai DES ( mergi la toaletă; când simţi că îţi curge tare ) - preferabil să ai la tine un pacheţel de şerveţele umede şi un set de absorbante ( 5 buc. ), preferabil mai GROASE ( din acelea de noapte, cu 6-7 picuri pe ambalaj ), mai ales dacă menstra este mai abundentă.

Toate cele bune.

| Fatamuntilor a răspuns:

Acest lucru TREBUIE discutat cu mama ta.
In mod normal, atunci cand ciclul este regulat ar trebui sa stii cand iti vine
Trebuie sa ai in casa tampoane pe care le aplici ca in tutorial https://www.youtube.com/watch?v=ym1T1XYtlAY

| crbogdan a răspuns:

In fiecare luna. Ce sa faci? Sa iti cumperi tampoane

| 123456789qwertuiop a răspuns:

Buna cand iti vine ciclul nu ai voie sa faci efort.Trebuie sa iei tampon.Iti va veni intre 3-7zile depinde de organismul tau.Iti va veni din luna in luna dar la inceput neregulat pana la varsta de 50 de ani sper ca te-am ajutat!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru 123456789qwertuiop):

Efortul este chiar recomandat in cazul menstruatiei. Moderat!