| YourDailyApple a întrebat:

Cum va explicati ca din ce in ce mai multi tineri sunt depresivi, au tulburari de anxietate, probleme de concentrare si de memorie, sunt iritabili si au chiar ganduri de suicid? Sa fie oare stresul, oboseala, combinate cu noptiile nedormite si statul prea mult pe calculator? Ce sfaturi am putea sa le dam? Si ce facem daca avem o persoana bolnava de depresie in familie, cum o ajutam?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Important este să-i aibă pe cei dragi aproape. Toate pleacă de la comunicare, de la talentul nostru de a crea o atmosferă relaxată, destinsă, de la cât de deschiși suntem. În opinia mea, orice subiect, oricât de sensibil, chiar dacă este deranjant trebuie discutat, iar persoana depresivă nu trebuie contrazisă, dimpotrivă, trebuie încurajată să-și deschidă inima și mintea. Cu tact și comunicare, delicatețe și foarte multă răbdare, orice este posibil.

| mihaa a răspuns:

Si eu fac parte din categoria mentionata de tine:din 2008 toate imi merg rau, sa inbolnavit sotu de tbc, si-a pierdut serviciul, am fost si eu suspecta de tbc, problema banilor si de cateva luni la recomandarea medicului inghit xanax, aveam durerii f marii in piept senzatie de nod in gat, am facut analize, mi-a iesit o lipsa de calciu si atit dar durerile nu au trecut si EKG am facut totul era ok atunci mi-a medicul mi-a prescris xanax de 0, 25/mg si nebilet pentru puls si magneziu cu B6, sora mea de la stres a facut, diabet, asta e viitorul tarii, un popor bolnav

| Justmeandmysmile a răspuns:

Tinerii pot deveni foarte usor depresivi.Si eu sunt tanara dar pana acum nu cred ca am avut astfel de probleme.Depresia,tulburarile si toate astea pot aparea din mai multe cauze : viciile(tigari droguri alcool adica intr-un anumit punct tinerii vor realiza ca drogurile le-au distrus viata si devin depresivi se pot ucide etc.) sau complexele (ex o fata care are kg in plus devine depresiva,e complexata).Cea cu probleme de concentrare si de memorie depinde de situatie.Ori persoana nu poate retine anumite lucruri (nu din vina lui,asa s-a nascut el) ori alte cauze(stresul poate).Si noptile nedormite si statul la calculator contribuie mult la asta. Singurul mod in care poti trata o persoana de depresie din familie e cu ajutorul unui psiholog, asa stiu, altfel nu ai cum.Degeaba faci persoana sa zambeasca, daca in sufletul ei e tristete. Depresia in sine e o BOALA di poate fi tratata ori la psiholog sau parca si la clinici speciale sau in spitale parca, nu stiu exact. Sper ca te-am ajutat.Bye!

| georgescu40 a răspuns:

Depresia si anxietatea au la baza perturbari ale biochimismului cerebral.Netratate in timp util se agraveaza. Exista medicamente moderne foarte eficiente.Un antidepresiv de tipul anafranil de exemplu este exelent, dar trebuie prescris de un psihiatru.Trebuie sa renuntam la prejudecati si sa nu ne pese de parerea prostimii si sa apelam cu incredere la ajutor specializat.

| Gabbriell a răspuns:

De vina e societatea in care traim.