| Helpme1244 a întrebat:

Buna,ma confrunt cu ceva greutati pshicice, gen am atacuri de panica,anxietate,o depresie in devenire,combinate cu ipohondrie,gen ma panichez rapid,sa nu ma bata ala gen daca fac aia sau aia,daca nu iese bine aia,iar din nou si anxietate,tot feluri de ganduri legate de trecut si prezent ca daca fac aia patesc aia,iar o voce imi zice aia, mai scurt sute de ganduri si panica, si nu stiu ce e mai bine, sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dar la medic ai fost?
Ai cumva un diagnostic clar si o medicatie specifica?

| Violleta2022 a răspuns:

Vad ca ai postat la 4 dimineata, intrebaraea sta.
Sa inteleg ca nu ai dormit toata noaptea, sau ca te-ai trezit acum?

| Helpme1244 explică (pentru Violleta2022):

Conteaza?, mi-am pus soneria sa mi sune ca ma duceam la ping pong, dmn ce intrebare

| Violleta2022 a răspuns (pentru Helpme1244):

Conteaza enorm cand dormi, pentru ca lipsa constanta a somnului intre 10 seara si 2 dimineata, face ca doi hormoni vitali creierului sa nu se mai produca. Ei sunt: serotonina si Melatonina, care se produc numai cand dormim intre acele ore.
Lipsa lor pe termen lun de multe luni sau ani, declnaseaza boli menatle grave, care incep cu depresii, anxietati, atacuri de panica, paranoia, schitofrenia samd.

Spui ca ai boli menatle deja, eu ti-am indicat si cauza care le-a generat!
Lipsa acestor 2 hormoni vitali creierului!

Cand vei intelege cat de important este sa dormi la ora 10 si chiar vei ajunge chiar sa o faci noapte de noapte, vei putea reversa toate problemele de sanatate, daca nu este deja boala prea avansata.

| anonimg a răspuns:

Doar simpla citire a Bibliei rezolvă foarte multe probleme.
Pentru că acest lucru va aduce credință, pace și bucurie în inimă.
Noi nu trebuie să ne temem niciodată de oameni; ci trebuie să ne încredem în Dumnezeu care zilnic ne poartă de grijă, care ne-a dat viața și tot El ne-o susține, fie că vedem sau nu acest lucru.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Gandurie ca gandurile, mai zi-mi despre voce. Cand apare, ce spune si cum adica o auzi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O medicamentație data de un medic psihiatru te poate ajuta în acest caz, și în paralel un psiholog.
Ai anxietate serioasa nu amâna sa mergi la medic ca tipul asta de anxietate poate duce la nebunie (la psihoza) la un soc emoțional sau la o trauma.
Dacă auzi și voci care îți dictează unele chestii deja e debut de schizofrenie!
Mergi urgent la psihiatru nu te juca cu sănătatea ta mintală.
Ai anxietate, episod depresiv cu elemente psihotice, și mania persecuției.

Te rog sa mergi la medic urgent sa nu amani fiindcă ai probleme serioase pe care dacă nu le tratezi din pripa ajungi la psihoza.

Îți doresc multă sănătate, și încearcă sa îți reautoeduci refluxul mental dacă vrei sa fi ok, dar fără medicamentație nu se poate, deja e prea tardiv ca să rezolvi doar la un psiholog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psiholog.

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Îmi pare rău că ai suferit sad și că viața ta nu a fost tocmai ce ți-ai dorit, sad dar am acumulat această serie de informații psihologice, cu care încerc să-i ajut pe cei care suferă. happy După ce citești, răspunsul îl găsești în inima ta și sper că începând de azi, prin puterea prezentului să fii fericit și să nu mai trăiești în trecut! Ai dreptul să fii fericit, nu uita!winking E o datorie la care ne cheamă viața. big grin Funda? big grin

| outsidethebox a răspuns:

Se trateaza cu ajutor medical si cresterea increderii de sine.

| NoneOfUrBusiness a răspuns:

Hei! Imi doresc sa te pot ajuta si cumva sa iti spun ce s-a pliat pe mine.
Am avut si cred ca inca am ceea ce descrii tu dar le am domolit un pic sa zic asa.
Ma ajutat cat de cat consilierea psihologica, zic cat de cat ca am primit una standard, gratis care era menita doar sa ma tina safe(aveam impulsuri de suicid), nu sa si trateze de unde a început totul.
Sunt pe medicamentatie antidepresiva.
Partea cea mai grea acum o sa inceapa. Multa munca cu tine si indelungata. Eu am inceput sa aspir tot ce inseamna psihologie. carti, podcasturi, studii etc...
Deci in principiu cumva tu o sa faci toata munca, ai nevoie de cineva sa te ghideze. Sper din toata inima sa ai curaj sa ceri ajutor, si sa iti permiti financiar terapia ca va face minuni.
Daca ai intrebari te rog intreaba ma! Poate din putina mea pricepere iti pot impartasi.

| Dumii100 a răspuns:

In primul rand îți trebuie multă stăpânire de sine,nu trebuie sa te gândești la ce va fi, lasă lucrurile să curgă de la sine, tu ești propriul psiholog și trebuie să ți ți i mintea ocupată, sa citești, sa faci orice altceva că sa nu te mai gândești la prostii, totul tine de tine și nu în ultimul rând să faci sport.multa sănătate