| Iuly7989 a întrebat:

Cum vezi la o persoana daca are lipsa de calciu sau vitamine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdRiaN20 a răspuns:

Poti sa iti dai seama si daca i se ia pielea dupa maini sau are alb pe unghietongue

4 răspunsuri:
| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Cu ajutorul analizelor.Cred ca e cea mai buna si cea mai sigura metoda.

| OpenMindedGirl a răspuns:

Fiecare dintre noi ar trebui sa luam o pastila de calciu cu vitamina d pe zi. Previne osteoporoza mai tarziu, te ajuta sa ai o dantura buna si mai putine fracturi. Oamenii care au lipsa de calciu fac niste bulinute albe pe unghii, pentru ca au unghiile slabe. Isi rup membrele des cand se impiedica, si au presiunea sangelui crescuta, desi asta poate fi cauza a mai multor factori.
Eu iau 1 tableta de calciu, 2 de ulei de salmon si 3 sugusuri de vitamina c zilnic. Nu am probleme, dar vreau sa previn pentru mai tarziu asa ca le iau.
Mai stiu ca vitamina c te protejeaza impotriva problemelor cu inima si stresului, fiind un anti-dioxidant.
Vitamina a te ajuta sa ai piele si vedere buna. Daca ai probleme cu una din astea, atunci cred ca ai lipsa. Mai sunt si alte vitamine, dar eu pe astea am grija mereu sa le iau.

| AnaAmalia31 a răspuns:

Poate fi si dupa cum are plamele... fine sau aspre. Am auzit ca daca ai mainile aspre poti avea lipsa de calciu si vitamina A.

| gionel a răspuns:

Lipsa de calciu se manifesta prin aparitia unor pete albe pe unghiile de la maini.Cred ca ti-a fost de ajutor.