| Alexashadow a întrebat:

Cunoasteti pe cineva cu Sindromul Asperger, tulburare anxioasa-depresiva si tulburare obsesiv-compulsiva? Stiti cum s-a tratat? A mai intrat in contact cu lucrurile care ii provocau rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| reademik a răspuns:

Sindromul asperger este deseori incurcat cu autismul, da nu este chiar asa, iti spun din experienta mea la spitalul saint luc din belgia, problema de baza a bolnavului este neitelegerea pe care o primeste de la cei din jur. exista o sansa foarte mare ca bolnavul sa intre pe linia de plutire atunci cand ii poti sparge bula de neincredere pe care o are in jur si reusesti sa il faci sa te vada ca si prieten, trebuie sa il faci sa aiba incredere ca se poate baza pe tine in orice. daca ai pe cineva drag care sufera de acest sindrom si vrei sa il ajuti sa se faca bine trebuie sa ii oferi caldura si intelegere si poate dupa un timp dedragul tau se va opri. am intalnit peste 30 la suta din cazuri s-au ameliorat, nu s-au vindecat de tot dar s-au ameliorat considerabil. acei copii sunt acum in scoli normale si duc o viata normala. sper sa reusesti! fi tare

| Alexashadow explică (pentru reademik):

Vreau sa te mai intreb ceva daca cunosti astfel de cazuri. Sunt multe situatii care ii declanseaza simptome mai severe, cum ar mersul la scoala unde se simte ciudat si rau, iesind din lumea lui.Ce ar trebui sa faca? Daca nu are cui sa-i spuna cum ii este, de ce tulburari sufera, si pe langa sindromul acesta mai are si stari de depresie si anxietate de multe ori accentuate, plus tulburare obsesiv-compulsiva si incepe uneori sa piarda contactul cu realitatea si lucruri de acest gen? Are nevoie de tratament si psihoterapeut? Sufera de ani de zile, la inceput nu si-a dat seama ce are, apoi s-a interesat si a cautat dupa simptomele pe care avea si si-a dat seama de ce sufera, iar in ultimul timp simptomele s-a agravat si nu stie nimeni din familie de tulburari si nici de sindrom. Cum sa le spuna? Scuze ca iti pun atatea intrebari, dar nu stiu ce sa fac si sunt cam disperata. Sper sa ma poti ajuta.

| reademik a răspuns (pentru Alexashadow):

Prima oara trebuie inscris la o scoala unde exista profesori care au mai intalnit cazurile acestea, nu este bine sa il inscri la o scoala normala, copiii sunt rai si cred ca stii asta, intr-o scoala normala nu ar face fata atata timp cat simptomele nu au disparut in concentratie de 70%. mai intai trebuie sa te ocupi de starea copilului. iar cand vei vedea ca este pregatit si destul de sociabil, atunci il poti transfera la o scoala normala. daca vrei o sa ma interesez de astfel de scoli. numai sa imi spui ce varsta are copilul si din ce oras esti. pup

| Alexashadow explică (pentru reademik):

Multumesc mult. Din Craiova, 16 ani.