| LisaJulie a întrebat:

Cunoasteti pe cineva cu sindromul Asperger? Cum este? Chiar este adevarat ca sunt mai destepti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu sunt mai destepti decat altii, sunt normali la inteligenta doar ca se comporta diferit.

"Persoanele care suferă de Asperger au un coeficient de inteligență normal, dar pot întâmpina dificultăți în interacțiunile sociale, în comunicarea cu semenii și înțelegerea indiciilor emoționale și sociale. Acestea sunt motive pentru care pacienții diagnosticați cu Asperger pot dezvolta și anxietate și depresie.

Două lucruri atrag atenția asupra persoanelor cu sindrom Asperger:
-sunt la fel de inteligente ca ceilalți, dar au mai multe probleme cu abilitățile sociale;
- tind să se concentreze foarte mult pe un singur subiect sau să aibă un comportament repetitiv.

Medicii erau obișnuiți să privească tulburarea Asperger ca pe o afecțiune separată de cele de spectru autist, dar în 2013 noua ediție a DSM 5 (Manualul de Diagnostic și Statistică al Tulburărilor Mintale – cartea standard pe care o folosesc experții în sănătate mintală) a schimbat modul de clasificare."

https://www.medlife.ro/......-tratament

| doctorandus a răspuns:

Dap, aia cu sindrom Asperger sunt prin definitie autisti inteligenti (au cel putin inteligenta normala). Cei prosti sunt considerati autisti severi.