| 20pamy a întrebat:

Daca ai avea nevoie de dioptrii, pentru ce ai opta, ochelari sau lentile de contact (precizati motivul optiunii)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Munchkin a răspuns:

Eu am şi ochelari şi lentile de contact. happy Lentilele le port mereu când ies afară, iar ochelarii în casă.
Părerea mea... lentilele sunt cele mai bune, corectează mai bine miopia deoarece sunt lipite direct pe pupilă, pe când ochelarii sunt mai în faţa pupilei. În plus, cu ochelarii ai spaţiul vizual limitat, dacă te uiţi în sus, în jos, dreapta, stânga, trebuie să întorci capul că altfel nu vezi. Motivele pentru care port ochelari în casă sunt că, în primul rând, ochiul trebuie să mai fie aerisit, iar în al doilea rând am ochelari cu protecţie pentru computer...altfel aş purta lentilele tot timpul.
Pe mine lentilele nu mă jenează absolut deloc. În primele 5 minute după ce le-am pus, simt că am ceva pe ochi dar nu ustură. După câteva minute nu mai simt absolut nimic. Bineînţeles, acum depinde de ochi...sunt şi persoane care nu le suportă.

9 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Eu una as opta pentru ce e mai bun pentru sanatatea mea in primul rand, indiferent de aspect, oricum lentilele sunt foarte comode, nu se observa, sunt practice si folositoare.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Ochelarii bineinteles caci am auzit ca lentilele le porti numai daca este ceva grav dar asa nu

| JustMeFlory a răspuns:

Ochelari.Eu am nevoie ca nu vad la distantasadLentilele le-as purta doar cand as iesi undeva si nu vreau sa imi fac griji sa nu imi cada ochelariilaughing

| Andrei_6051 a răspuns:

Eu iti recomand sa incerci ceva natural.
www.renuntalaochelari.com

| alex2009 a răspuns:

Eu port ochelari de mic si iti spun ca lentile trebuie sa fi mai atenta cu el decat ocjelari trebuie sa le curati etc

| Sabwy a răspuns:

Am de la 14 ani lentile.tonguemi se par mai frmoase. si p. s. nu imi sta bine cu ochelari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Port ochelari de citit, putin 0, 5 dar fara ei sunt cartita, prefer ochelarii, lentilele in timp produc conjunctivite si probleme oculare, mucoasa este foarte sensibila, se produc infecti, lasa mai bine ochelari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu port ochelari, dar as vrea sa incerc si lentilele. mi-e rusine sa ies pe strada cu ochelari, desi am o rama frumoasa nu-mi plac si gata. sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu de abia am venit de la medic si am cerut parerea medicului si mi-a spus sa port ochelari 6 luni si pe urma om vedea asa ca purtati ochelari ca nu o sa muriti