| taximetristul a întrebat:

Daca ai doua infectii in corp, la care din ele se duce antibioticul?
Si daca infectiile necesita antibiotice diferite, cum fac? Le iau pe ambele?

AM FOST LA MEDIC!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În acest caz, iei DOAR Cefoxitina ( Cefoxitin/Mefoxin )!
NU le combini!

Cefoxitina NU se administrează simultan cu antibiotice pe bază de peniciline deoarece dau reacţii adverse încrucişate :

"Precautii: Exista unele dovezi clinice si de laborator de alergenicitate partial incrucisata intre cefamicine si alte antibiotice beta-lactam, peniciline si cefalosporine. La cele mai multe antibiotice beta-lactam au fost semnalate reactii severe (inclusiv soc anafilactic)." - SURSA : Prospectul de la linkul :
http://www.startsanatate.ro/......~7542.html

Augmentin-ul aparţine grupului de antibiotice numite "peniciline" - vezi Prospectul la linkul :
http://www.medipedia.ro/......N-BIS.aspx

Deci, NU se combină Cefoxitina cu Augmentin!

În plus, Cefoxitina este eficientă şi "in infectii datorate organismelor rezistente la unul sau mai multi dintre urmatorii agenti antibacterieni: penicilina, ampicilina, carbenicilina, tetracicline, eritromicina, cloramfenicol, cefalosporina, kanamicina, gentamicina, tobramicina si sulfametoxazol-trimetoprim." - deci, ar trebui să fie eficientă şi în cazul infecţiei de la măsea!

Dacă consideri că este prioritar tratamentul infecţiei care a recidivat, atunci ÎNTRERUPI tratamentul cu Augmentin şi abia la 12 ore DUPĂ aceea îl începi pe cel cu Cefoxitina.

Multă sănătate şi toate cele bune.

11 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mergi la medicul de familie pentru un diagnostic şi tratamentul adecvat ( pentru ambele infecţii )!

NU se aplică "automedicaţia"!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| taximetristul explică (pentru bursuc001):

Si totusi am intrebat altceva! Am fost la medic.

| bursuc001 a răspuns (pentru taximetristul):

Dacă ai fost la medic, atunci precizează despre ce infecţii este vorba şi ce medicamente ţi-a prescris!

Din precizarea anterioară "înţeleg" că NU ai fost la medic pentru a 2-a infecţie...

| taximetristul explică (pentru bursuc001):

A 2-a infectie a recidivat! Daca ma duc la medic, mai mult ca sigur imi va recomanda acelasi antibiotic si anume CEFOXITINA.
Medicament pe care il am in casa!
Pot lua CEFOXITINA si AUGMENTIN in acelasi timp?
Se pot lua doua antibiotice diferite simultan? Asta am intrebat.

| bursuc001 a răspuns (pentru taximetristul):

Precizează şi diagnosticul pentru care ţi s-a prescris Augmentin, ca să vedem dacă NU este indicată şi Cefoxitina ( în tratarea acelei infecţii ), ca să NU iei 2 antibiotice cu acelaşi spectru...

| taximetristul explică (pentru bursuc001):

Augmentin pentru o infectie la masea. L-am inceput ieri, il iau la 12 ore. Insa de azi-noapte a inceput sa se umfle si cealalta problema si este destul de grava, avanseaza foarte repede. Nu o pot lasa asa. Nu stiu cum sa procedez!
Sunt si plecat din oras!

| taximetristul explică (pentru bursuc001):

Multumesc frumos! Asa am sa fac. Sper sa treaca si maseaua happy

| bursuc001 a răspuns (pentru taximetristul):

Cu plăcere!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| bursuc001 a răspuns (pentru taximetristul):

În acest caz, iei DOAR Cefoxitina ( Cefoxitin/Mefoxin )!
NU le combini!

Cefoxitina NU se administrează simultan cu antibiotice pe bază de peniciline deoarece dau reacţii adverse încrucişate :

"Precautii: Exista unele dovezi clinice si de laborator de alergenicitate partial incrucisata intre cefamicine si alte antibiotice beta-lactam, peniciline si cefalosporine. La cele mai multe antibiotice beta-lactam au fost semnalate reactii severe (inclusiv soc anafilactic)." - SURSA : Prospectul de la linkul :
http://www.startsanatate.ro/......~7542.html

Augmentin-ul aparţine grupului de antibiotice numite "peniciline" - vezi Prospectul la linkul :
http://www.medipedia.ro/......N-BIS.aspx

Deci, NU se combină Cefoxitina cu Augmentin!

În plus, Cefoxitina este eficientă şi "in infectii datorate organismelor rezistente la unul sau mai multi dintre urmatorii agenti antibacterieni: penicilina, ampicilina, carbenicilina, tetracicline, eritromicina, cloramfenicol, cefalosporina, kanamicina, gentamicina, tobramicina si sulfametoxazol-trimetoprim." - deci, ar trebui să fie eficientă şi în cazul infecţiei de la măsea!

Dacă consideri că este prioritar tratamentul infecţiei care a recidivat, atunci ÎNTRERUPI tratamentul cu Augmentin şi abia la 12 ore DUPĂ aceea îl începi pe cel cu Cefoxitina.

Multă sănătate şi toate cele bune.

| BogdanLuca a răspuns:

De cele mai multe ori antibioticul ataca ambele infectii! Acuma depinde si de infectii si de alte cateva criterii ~!

| sebipopescu1 a răspuns:

Este posibil ca antibioticul sa fie bun pentru amandoua, daca nu le iei pe ambele, dar cel mai bine ar fi sa consulti un medic pentru ca unele infectii nu necesita antibiotice neaparat

| taximetristul explică:

Am consultat deja medicul pentru una dintre infectii si mi-a dat Augmentin. Intre timp mi-a aparut o alta infectie, de alta natura zic eu. Infectie pe care am avut-o si in trecut, dar a recidivat!
Bineinteles ca nimeni nu recomanda medicamente pe aici, e riscul prea mare, insa vreau o parere la modul general.
Cum interactioneaza antibioticele intre ele? Sau la care dintre infectii se duce?