| Ada477 a întrebat:

Dacă ai pietre la rinichi se vede la ecograf?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

| Oyasumi a răspuns:

Un categoric da, undele mecanice vibreaza diferit in functie de corpurile pe care le intalnesc, iar astfel pietrele la rinichi se gasesc usor.
Bafta!

| sierra1 a răspuns:

Se vede și câte sunt și ce dimensiuni au

| Nirvanaaa a răspuns:

Da, recomandabil dacă mergi la ecografie sa nu mănânci cu 6 ore înainte ( aerocolia și alimentele pot face dificila evaluarea rinichilor și a altor structuri abdominale), sa bei 1 l de apa cu 1-2 ore înainte, ca sa vadă bine și vezica urinara ( eventual și ureterele).