| saranastasie a întrebat:

Azi am fost la un ecograf abdominal si mi s-au gasit pietre la rinichi. Am aproximatix 5 pietre la rinichiul drept cu diametrul de 5mm, iar la cel stang cu 4 pietre cu diametrul de 3mm. Pot exista complicatii facute de aceste pietre? Daca da, care? Vi se pare diametrul mare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cea de 5 mm este de destul de mare si probabil nu se va putea elimina pe cale naturala. Trebuie sa te vada un urolog

| EmaS a răspuns:

Trebuie sa te prezinti la medic pentru a-ti prescrie un tratament.Stiu ca mama mea a luat picaturi pentru pietre la rinichi si a scapat de ele.Sa bei si multe ceaiuri.Iti doresc sanatate.http://www.eva.ro/......34595.html

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
de ce nu te duci cu egocrafia sa ti-o citeasca medicul de familie? nu crezi ca e cel mai indicat? doar dr poate hotara ce e de facut si sa isi dea cu parerea despre marimea lor.
O frumoasa zi sa aihappy

| MihaelaDart a răspuns:

Prezinta-te la medic urgent! Pietrele pot disparea consumand multe lichide is urinal pastile, dar numai medicul iti spune ce fel de tratament urmezi.
Sanatate!