| anonim_4396 a întrebat:

Dacă am avut herpes la buze, respectiv am virusul în organism, sexul oral va fi întotdeauna un risc? Adică chiar și atunci când la buze nu mai am nimic deja?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Vyktor_6375 a răspuns:

Bună Natalia! din câte știu eu deși ai virusul care provoacă herpesul în permanență în organism, nu este mereu un risc. Când ai herpes dacă faci sex oral cuiva îi transmiți herpes genital, dar când nu ai nimic pe buze, go for it, nu se va întâmpla absolut nimic. Virusul vieții îl am și eu și am observat că îmi apare după o boală sau ceva când sistemul meu imunitar e mai slăbit. Dar am făcut sex oral când nu aveam și totul a fost ok. O seară faină!

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Interesant ceea ce îți place să faci! El te răsplătește?
Virusul "hibernează" iar când este deranjat apar acele papule pline cu lichid transparent iar pe toată perioada vindecării "uiți" să faci sex oral! Există riscul ca el să aibă o mică leziune pe penis și poți să-l contaminezi iar ulterior făcând sex normal să te "îmbogățești" și cu herpes genital.
Folosește întotdeauna prezervativul și renunță la devierile de comportament sexual!
Pa, pa.

| danutza_2917 a răspuns:

Si eu am probleme cu herpesul, dar nu exista nici un risc daca nu ai nici o rana la buze. Iti recomand un strugurel care te ajuta sa se vindece mai repede sau chiar sa nu mai apara daca il aplici atunci cand simti ca iti iese http://aloeveraforever.ro/produse/ingrijire-personala-si-igiena/aloe-lips

| PetreConstanta a răspuns:

Draga mea herpesul la gura este ceva iar celalalt este altceva nu exista herpes in sange du-te la doctor sa te cauterizeze si ai scapat

| ELLSSA a răspuns:

Daca ai un virus in sange cu siguranta herpesul apare si genital, nu numai la coltul buzei.

| AndreiZz a răspuns:

Nu cred, din moment ce nu mai ai.

| RwkY a răspuns:

NU! Virusul herpetic, dupa "vindecare" ramane in organism, apare numai atunci cand organismul este slabit. Atata timp cat nu ai acea rana, sau cum ii zice, poti sa stai linistita, doar ca atunci cand simti o arsura, sau ceva asemanator herpesului, sa iei o mica pauza pana iti trece.

p.s. Mi se pare ca exista niste plasturi care ajuta la vindecare mai rapida!

SANATATE!