| anonim_4396 a întrebat:

Daca am dermatita cortizonica, Asocilinul imi poate face mai rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Asocilinul contine doua antibiotice puternice care se folosesc in tratarea unor infectii serioase cutanate. El poate da adesea reactii alergice si poate dezechilibra flora tegumentară favorizand alte infectii, in special cu ciuperci. Dermatita cortizonica predispune si ea la infectii cu ciuperci. Asadar, daca dermatologul ti-a prescris acest medicament, inseamna ca ai nevoie de el si te va supraveghea sa contracareze eventualele efecte adverse. daca nu ti l-a recomandat strict pe acesta, este de preferat sa il eviti.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Este chiar atat de periculos Asocilinul asta?(am niste cosuri extrem de urate care se lasa cu rani, gauri etc, pentru asta vreau sa-l iau. plus ca am inteles ca ar ajuta la cicatrici.)

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate sa iti agraveze problema. Si e destul de putin probabil sa functioneze in cosuri, antibioticele din el nu sunt prea potrivite pentru asa ceva. Foloseste-l numai cu aprobarea ferma a medicului dermatolog

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Multumesc.