| MDR1801 a întrebat:

Dacă am hemoroizi interni și externi...
Și nu ii tratez, pot face cancer de colon?
Specific ca am avut sângerări, fisuri și toate simptomele acestor hemoroizi...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti face cancer de colon daca ai hemorizi interni, fiindca la un moment dat sangerarea aia interna poate forma tumori si asa apare cancerul de colon.
Cancerul de colon nu doare, putand sa-l ai ani buni fara sa stii, dar primul semn de ingrijoarare trebuie sa apara odata cu sangerarea pe fund.
Cancerul de colon doare doar in ultimul stagiu al evolutiei lui, cand nu se mai poate face nimic si omul se pierde.

| Violleta2022 a răspuns:

Hemoroizii externi nu sunt periculosi, dar sunt inconfortabili si durerosi, cei cu adevarat periculosi sunt cei interni.

Recoamand cu cea mai mare seriozitate schimbarea dietei de hrana, manacand sanatos si renuntand definitiv la mancarurile nesanatoase pe care le mananci de atatia ani, fiindca iti distrug stomacul si colonul, de data asta evoluand spre un posibil cancer, daca ai deja hemoroizi interni de ceva vreme.

Mai recomand si o COLONOSCOPIE, care este cea mai indicata in acest caz, pentru diagnosticarea hemoroizilor si polipilor interni cat si a unui cancer intern.

sanatate multa!

| johnnny123 a răspuns:

Păi și de ce nu-i tratezi?