| vatadezahar24 a întrebat:

Bună TPU! Ma adresez nutriționiștilor, sau experților. Ce suplimente de îngrășare ați recomanda unui băiat care are 194 cm înălțime și cântărește aproximativ 55 kg sau mai puțin? Țin să menționez ca băiatul a luat multivitamine (vitamax) pentru poftă de mâncare timp de o săptămână, dar nu l-au ajutat iar în concluzie a renunțat. Pe lângă cele descrise, suferă si de tiroidă (pentru care face tratament cu thyrozol de 5mg). Acesta este lipsit de energie tot timpul, obosește dacă face o plimbare, amețește când se ridică, când se uită în sus, când ia un lucru în mână, tremură, își pierde echilibrul ușor… Aș aprecia mult niște sfaturi sau îndrumări. Mulțumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu ti-as recomanda a mergi al un consult medical, al un Medci ENDOCRINOLOG fiindca la 1.94 si 55kg inseaman ca esti extrem de slab (subponderal) si ca exista o problema serioasa de sanatate care trebuie investigata, mai ales cand tiroida ta nu functioneaza normal.

| doctorandus a răspuns:

Baiatul respectiv e bun de spitalizat. Poate muri daca mai insistati cu tratamente alternative.

| mODIN a răspuns:

Pare o conditie medicala relativ serioasa. Nu m-as sfatui cu strainii anonimi de pe TPU pe tema asta. Chiar si daca crezi exclusiv in medicina alternativa, ar trebui sa mergi la un doctor sau la un nutritionist pentru asta...

| vatadezahar24 explică (pentru mODIN):

Aveți totală dreptate! Din fericire băiatul merge des la doctor, am vrut să cer o opinie din partea altora.

| StoicAnalysis a răspuns:

Pai in mod normal l-as sfatui sa bage mai mult la gabarit. Dar daca are probleme medicale, nu te-as sfatui sa ceri parerea unor necunoscuti pe internet. Exact ceea ce ne-ai intrebat pe noi, ii zici si medicului de familie. Si el va sti ce e de facut si unde sa te trimita.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Dupa cum vezi, dobitocul ala nu l-a indrumat cum ar putea cineva cu experienta si informatii de calitate in domeniul nutritiei si a sportului sa o faca, ci i-a spus sa ia vitamine pentru pofta de mancare, cand vitaminele alea nu provoaca pofta de mancare ci inlocuiesc ce ar fi trebuit el sa ia din mancare, asa cum iti explicam eu ieri seara laughing

| ioana748 a răspuns:

Buna,
O cura de vitamine se face minim 3 luni.
Vitamax sunt bune, de asemenea Centrum si Magneziu cu B6.
Daca i plac bananele sa manance cateva pe zi.
Untul de arahide pe paine o sa l ajute.
Multa sanatate,

| SkandallKamataru a răspuns:

Pentru greutate? In principiu sa manance mai mult (implementati untul de arahide cu gem pe paine ca e foarte bogat in calorii).
Iar daca tot se chinuie cu mancarea, recomand sa ia un gainer.
Gasiti pe internet gainer (puteti incerca Optimum Nutrition Gainer), luati la 5.4kg de pe gym beam cu ce gust vreti, si in fiecare zi dupa fiecare masa poate bea cate 100g de gainer (fie cu lapte, fie cu apa, sau cum vrea el).

Gainerul acela este sub forma de pudra si se bea, este practic mancare concentrata, facuta fix pentru persoanele care iau greu in greutate.
ATENTIE: Nu inlocuiti mancarea adevarata cu gainerul, acela este doar un supliment, el trebuie sa aiba niste mese bine stabilite pe care sa le manance, gainerul este doar un bonus.
100g de gainer are cam 350 de calorii, practic daca mananca 3 mese pe zi cel putin si bea ca gustare dupa fiecare masa 100g gainer, ar lua in greutate cam 1kg pe saptamana.

Daca mai aveti intrebari va pot ajuta... ce mananca el zilnic?

| vatadezahar24 explică (pentru SkandallKamataru):

Mulțumesc mult! Oare unde va pot contacta? Aveți un nr de telefon?

| SkandallKamataru a răspuns (pentru vatadezahar24):

Imi puteți da mesaj aici pe TPU