| Raulbucse2 a întrebat:

Dacă am stat cu uleiul de ricin acum o
luna și am stat cu el in cap 48h punând câțiva mililitri și am stat cu el atat deoarece am adormit după când m-am trezit a trebuit sa ma duc la liceu și pana când m-am clătit pe cap am făcut coji iar acum 2 săptămâni m-am tuns scurt și atunci a început sa ma usture capul și acum 2 zile am fost la dermatolog și mi-a oferit, șamponuri probabil de dermatita, credeți ca ar exista Infecții care au sansa sa îmi scadă foliculele sau sa îmi cauzeze căderea parului permanenta din cauza acestui produs "ulei de ricin" pe care l am ținut atat timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alexis1202 a răspuns:

Categoric nu. E posibil sa fi făcut o reacție alergică la el, eu folosesc uleiul de ricin de ani de zile. Încearcă sa iei un aerius preventiv, sau mergi sa îți faci niște analize pentru alergii. Încă o greșeală pe care o consider e ca nu ai stat mai mult de vorba cu dermatologul, dacă tot ai ajuns acolo, tu spui ca probabil sunt pentru dermatita, dacă sunt pentru dermatita ce șampoane sunt? Ca și eu ma confrunt cu dermatita seboreică din clasa a 8-a. Eu folosesc t gel de la Neutrogena, încearcă sa nu insisti cu spălatul încontinuu și apăsat, și folosește Vichy dercos doar o data pe săptămâna, și clateste foarte foarte bine. Dacă mai ai vreo întrebare, nu ezita.

2 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Nu. Ai mai pus un milion de întrebări pe acest subiect. Din moment ce ai consultat medicul dermatolog, nu ar mai trebui să-ți faci vreo grijă. De la un ulei, nu te alegi cu căderea permanenta a părului, nu îți mai face griji.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o sa iti cada parul de la ulei de ricin, ci din cauze genetice. Dar nici nu e o idee buna sa repeți aceeași greșeală.