| Feyenooord666666 a întrebat:

Daca analizele tsh si ft4 au iesit in ordine mai este necesar sa se faca analiza t3?

Pentru tiroida.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

De regula, aceste 3 analize se fac impreuna pentru ca medicul sa poata avea o imagine de ansamblu cat mai corecta.Individual, interpretarile au limitari.
Aproximativ 3 sferturi din cantitatea de T3 este provenita din conversia hormonului T4 si doar un sfert este produs direct de glanda tiroida.De aceea, chiar daca Free-T4 (T4 si Free-T4 nu sunt acelasi lucru, la fel ca si T3 si Free-T3 care, din nou, nu sunt acelasi lucru) a iesit bine, nu ai garantia ca T3 va iesi la fel de bine.Sau daca TSH a iesit bine, nu inseamna automat ca T4/fT4, sau T3/fT3 sunt in ordine.TSH, daca iese bun, inseamna ca stimuleaza tiroida in mod corespunzator, dar acest lucru nu garanteaza ca ulterior (de exemplu in transformarea T4 in T3), nu exista probleme care sa determine un nivel diferit al celor doi hormoni secretati.