| Takashi95 a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu analizele la tiroida. Pot sa-mi fac doar o singura analiza cum ar fi TSH-ul, sau este necesar sa le platesc pe toate? Care analiza ar fi cea mai relevanta daca suspectez ca am hipertiroidie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Faci analizele RECOMANDATE de medicul curant, care le va şi "interpreta" în context clinic!

NU faci analize după "recomandări" de pe TPU ( sau de pe alt site ), iar apoi vi tot aici pentru interpretarea rezultatelor!

Mergi la medicul de familie şi vei primi Trimitere la analize sau la medicul specialist.

Toate cele bune.

| ElenaSA a răspuns:

Uite un articol despre asta: http://ziaruldeiasi.ro/......die~ni59h0
Algoritmul nostru de explorare in verificarea functiei tiroidei este urmatorul: se dozeaza in singe hormonii tiroidieni: tiroxina, tiroxina libera, triiodotironina si TSH - cu asta se incepe. Aceste analize ne pot spune daca functia tiroidei este normala. In hipertiroidie, TSH-ul este mic, iar FT3, FT4 sint crescute. Dar, nu se fac numai aceste analize. Imgagistica - ecografia tiroidiana - ne poate ajuta, de asemenea, sa ne dam seama daca glanda este bolnava, daca inhiba functiile sau daca nu inhiba functiile. Aceste analize si explorari, alaturi de examenul clinic, pot ajuta specialistul endocrinolog sa puna un diagnostic.

| JulieAndreeaB a răspuns:

In hipertiroidie ar trebui sa ai un metabolism bazal crescut, ai o hipertensiune, scadere in greutate.cam astea sunt niste semne ca ai putea avea. happy probabil endocrinologul iti va spune daca va fi nevoie de niste analize in plusbig grin