| pagliaci a întrebat:

Daca dieta ta e plina de mancare sarata, picanta, cafea si alte alimente care deshidrateaza tot doi litri de apa este recomandat sa bei pe zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

2 litri minim e mereu recomandat sa bei pe zi.

Bula
| Bula a răspuns:

De cand cafeaua deshidrateaza? laughing
Eu stiam ca se face cu apa. tongue

| Mihaella4356 a răspuns:

Recomandat e să eviți cafeaua, mâncarea sărată și picantă laughing

| Panamax a răspuns:

Ai putea sa bei 10 litri daca asta este problema ta.

| Emazio a răspuns:

Recomandat pentru bărbați adulti e 2.5-3 litri pe zi daca nu ma insel

| pagliaci explică:

Care e faza cu oamenii care raspund la intrebare si apoi iti dau ignor? Se tem de reply?

| Rd79 a răspuns (pentru Bula):

De cand contine cofeina...

| Rd79 a răspuns:

Mancarea sarata nu dezhidrateaza, sare retine apa in corp. Si nici cea picanta.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Rd79):

Nu stii sa citesti? laughing
A fost vorba de CAFEA, nu de cofeina! tongue

| Rd79 a răspuns (pentru Bula):

Si cam ce crezi ca se gaseste intr-o cafea? Care e substanta activa?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Rd79):

Cine a vorbit de substanta activa?
Intrebarea a fost daca trebuie sa bei mai multa APA, dupa cafea etc.
Din cate stiu, cafeaua se face SI DIN APA.

| Rd79 a răspuns (pentru Bula):

Faptul ca se face si din apa nu conteaza asa de mult. Cofeina este o substanta cu efect diuretic, si in unele cazuri (in functie de cat de strong e cafeaua, toleranta individului, etc.) o cafea poate produce o pierdere neta de apa din organism.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Rd79):

Daca luam asa, si razele solare au efect de eliminare al apei din organism.
Asta insa nu inseamna ca trebuie sa bei toata apa din Dunare, sa nu te deshidratezi. big grin

| Rd79 a răspuns (pentru Bula):

Nu are nicio legatura ce ai zis tu cu ce am zis eu...

| pagliaci explică (pentru Rd79):

Nu-i mai da atentie ca deja abereaza.