| Manticora a întrebat:

Medicul mi-a facut o lista cu ce sa nu mananc pentru o luna pentru o problema la stomac: sare, zahar, mancare picanta, prajeala, lapte si branza, carne rosie, chipsuri, sucuri acidulate, alcool, cafea, paine alba si paste.

Intrebarea e...
Eu ce mai mananc?
Voi ce ati manca daca ar trebui sa tineti dieta asta?

Orez, pui, salata...
Altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Si orezul se va consuma bine fiert si cu masura (face constipatie! ).
Poti manca carne de pui fiert (ne-prajit!), supe de legume si fructe.
Poti manca mere decojite, sub orice forma, sucuri naturale (in cantitati relativ mici, adica pana la 1 pahar/zi).

| Violleta2022 a răspuns:

Carne de pui, vita sau peste FIERTE sau FRIPTE la gratar, fara ulei si fara sa fie prajite, alaturi de vegetale sau legume fierte sau coapte, ori salate de cruditati.

Fructe proaspete cu 2 ore inainte de masa, ca sa nu fermenteze in burta daca sunt mancate inainte sau imediat dupa mancare.

Orez NU ai voie fiindca este tot carbohidrat si este la fel de rau ca painea alba.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Legume fierte, pește, care este carne albă, ouă.

| doctorandus a răspuns:

Serios? Medicul e fie naturist, fie homeopat, fie antroposof si pe deasupra ticnit.

| Catrice a răspuns:

Sarmale,ciorbe,supehee hee

| gabicoo a răspuns:

Iarbă și frunze!

| AdioTPU a răspuns:

Mai poți mânca supe, ciorbe, cartofi fierți sau copți, mămăligă.

| Manticora explică:

Nu inteleg de ce esti asa suparat, iesi afara, ia o gura de aer, fa-ti o iubita.
El a zis sa evit astea si m-a trimis la plimbare ca mai erau 10 oameni dupa mine la coada.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Manticora):

Deoarece el ca medic nutritionist stie ce ai voie sa maninci, mi se pare o prostie din partea lui sa se poarte asa cu pacientii, ce daca mai asteptau 10 pacienti sau 100 la usa, tu trebuia sa pleci de la el din cabinet cu toata schema de regim corect sc risa si explicata, asa ce faci vi si ne intrebi pe noi care nu stim ce ai tu voie sa maninci in conditiile in care ai probleme la stomac deci intoleranta la multe chestii, cel mai bine suna l si intreaba l reaminteste i cine esti spune i ca te a consultat ieri si ca nu ti a spus ce ai voie o luna sa maninci ca o luna este lunga nu poti minca pîine goala, de aceea ti am raspuns asa ca am vazut ca doctorii isi bat joc de pacienti, si după aceea voi ca pacienti puneti niste intrebari perfect normale aici dar nu suntem specialisti sa stim ce ai discutat cu medicul, ei ca medici nu isi fac treaba asta e clar, esti fata sau baiat ce varsta ai?

| neprihanitul a răspuns:

Am avut regim de genul asta (pot apune aproape identic) in urma cu 8 ani pe care a trebuit sa il tin timp de 10 luni. Mananca supe de orice fel (supe de legume, de carne, supe crema), legume la cuptor de orice fel (cu carne sau fara TOT GATITE LA CUPTOR), poti sa bei si cafea dar dupa ce ai mancat bine (nu bei fara sa mananci inainte) hidrateaza-te bine (cu apa plata desigur) folosesti sare insa nu in exces, ca sa nu ai probleme cu lipsa gustului fiindca pot fi fade sau lipsite de gust alimentele astea gatite in felul asta foloseste ierburi aromate la prepararea lor (cimbru, busuioc, oregano, rozmarin, coriandru, frunze de dafin, tarhon, curry, boia DULCE).
Un alt aspect foarte important este sa respecti mesele si sa mananci la ore fixe. Somnul ajuta foarte mult (noaptea nu ziua)! Daca respecti toate astea vei fi surprins cat de bine o sa te simti. Pot sa iti spun fara sa exagerez ca problemele astea despre care vorbim, pe care le ai tu acum si pe care le-am avut si eu in urma cu ani buni mi-au schimbat viata. Traiesc mult mai sanatos, ma simt mai bine ca oricand, nu ma mai doare absolut nimic, nu mai stiu cum este sa ai greata, arsuri, ragaieli, gaze, insomnii. Regimul asta pe care l-am tinut atunci m-a ajutat sa capat o oarecare educatie alimentara si disciplina daca pot sa ii spun asa si sa nu mai bag in mine toate gunoaiele pe care le consideram "mancare". Multa bafta!

| aquaticar a răspuns:

Oua fierte
Iaurt grecesc
Cartofi la cuptor
Legume cu pui la cuptor sau la gratar
Salatele pot fi foarte variante dar fara lamaie, otet poti face dressing de iaurt
Mancaruri din fasole, linte, naut
Ovaz fiert si alte cereale
Supe si ciorbe
Ton

Multe fibre in general