| AnneM123 a întrebat:

Daca faci un CT sau rmn, le platesti daca esti asigurat? Sau alte analize in spital de stat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca esti prost ca mine happy, platesti, eu RMN-ul l-am platit integral, peste 600 de lei pe atunci, acum cam 800-1000 ca valoare, si abia mai apoi am aflat ca, cu trimitere m-ar fi costat doar vreo 250 de lei. Sau deloc, dar in sensul asta nu mi-a parut rau, pentru ca am aflat ca coada la asteptare e intinsa, si e si acum, pe cateva luni.
Cit despre analize, tot cu trimitere, am stat o saptamana in spital pentru o revizie generala happy, si am fost puricat la sange, facindu-mi-se tot soiul de analize, si nu m-a costat absolut nimic.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde. Daca ai trimitere gratuita de la medicul de familie sau medicul specialist si daca au fonduri, nu le platesti. Daca esti internat la urgenta nu le platesti. Altfel le vei plati