| micuta_8485 a întrebat:

Daca iau acid folic este posibil sa raman insarcinata mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ele30 a răspuns:

Nu neaparat dar ajuta mult la dezvoltarea sistemului nervos la bebe

6 răspunsuri:
| nicp a răspuns:

Nu.

| darksight a răspuns:

Nu dar consumul a 0.4mg zilnic te ajuta la mentinerea sarcinii si la sanatatea fatului in cazul in care esti deja insarcinata.
Cantitatea necesara se gaseste si in vitaminele prenatale care sunt recomandate pentru a fi adinistrate incepand cu 4 luni inainte de sarcina si in primele 10 saptamani ale acesteia.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Acidul folic stimuleaza ovulatia, iar daca vrei sa ramai insarcinata, trebuie sa iei 3 luni inainte de a ramane insarcinata pentru a te asigura ca sistemul nervos al bebelusului se dezvolta normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este posibil sa ramai insarcinata cu acid folic am 30 de ani si vreau sa ma ajute cineva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am inteles ca da, si eu imi doresc un bebe dar nu am ramas insarcinata pana acum sper ca luna aceasta sa raman insarcinata

| cristiana2421 a răspuns:

Micuta hai sa-ti spun, eu de jumatate de an tot incercam sa fac un bebe si era in zadar, acum o luna si jumatate am citit pe pe diverse forum-uri chestia cu acidul folic.nu stiu daca neaparat poti ramane insarcinata mai repede de la acid folic dar vezi tu k eu in momentul de fata sunt insarcinata si am aproape o lunahappy.m-am bucurat nespus de mult pentru ca mi l-am dorit si sper ca totul sa decurga bine, eu zic sa continui cu acidul folic ca rau n-are cum sa-ti faca.mult succes fetelorhappy