| anonim_4396 a întrebat:

Daca iau pumni in cap pot sa patesc o leziune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Da, se poate. Si ce-o sa facem acum? Sa lasam toti fraericii sa ne ne calce in picioare, ca sa nu avem leziuni? Asa e viata, mai si incasezi. Ca dai sau ca primesti, mardeiash te numesti.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Spui tu asta? Inseamna ca in viata reala, numai bataie ti-ai incasat laughing.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Vad ca nu te pricepi de loc. De altfel, nu ma mir, esti un om marunt, care se lauda la fiecare pas ca poate bana alti useri. Sunt sigur ca nu ai fost batut niciodata. Ai cedat intodeauna.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Inainte sa acuzi pe cineva de un anumit lucru, citeste mai atent raspunsurile mele, unde am scris eu "ca pot bana alti useri"? Va treziti asa din senin cu anumite chestii, puneti texte/citate in vina altora, fara sa aiba vreo legatura cu acel cineva.
Pai sincer, nu am avut treaba sa fac starnesc conflicte, sa creez, si doar sa limitez/aplanez conflictele.

De altfel cine incerca sa ma bata, se abtinea, pentru ca stiau prietenii din jur ca am facut niste KO/K1, si meh happy.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce greu si periculos este sa te lauzi cu asa ceva pe net!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. Creste riscul apariției unui hematom la nivel cranio-cerebral. Hematomul (cheagul de sânge) este urmat de un traumatism grav in care de cele mai multe ori se intervine chirurgical. După o perioada mai îndelungata simptomele sunt reprezentate de durereri de cap frecvente, tulburari psihice, încetinirea psihomotorie, tulburări ale mersului și ale vorbirii, etc.
Loviturile la cap sunt foarte periculoase motivele fiind cele de mai sus. În cazul practicării unui sport in care loviturile la cap sunt frecvente, nu îți face griji deoarece acela este un mediu controlat și supravegheat de un profesor în care practicanții poarta mănuși.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am postat de 2 ori. Am crezut că nu s-a postat din prima scuzebig grin

| ChiarEu2 a răspuns:

Nu știu. Hai să încercăm!

| Achi83hc a răspuns:

Da. Creste riscul apariției unui hematom la nivelul cranio-cerebral. Hematomul ( cheagul de sânge), este urmat de traumatism grav și de cele mai multe ori se intervine chirurgical. Simptomele pe o perioada îndelungata includ dureri de cap frecvente, încetinire psihomotorie, tulburări de vorbire și tulburari ale mersului, etc. Loviturile la nivelul capului sunt foarte periculoase motivele fiind cele de mai sus. În cazul în care practici un sport in care este normal sa primești lovituri la nivelul capului, acolo se considera că este mediu controlat și supravegheat practicat cu mănuși. În această situație nu îți face griji.