| anonim_4396 a întrebat:

Daca iei paracetamol ce nu ai voie sa mananci? Fructe de exemplu poti manca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti manca absolut orice, este insa indicat sa nu consumi alcool (si paracetamolul este hepatotoxic si e bine sa nu supraincarci ficatul)

| Violleta2022 a răspuns:

Poti manca orice, dar nu poti bea alcool.

| CuriousStuff a răspuns:

La fiecare medicament inautrul pachetului exista un prospect pe care daca il citesti cu atentie (lucru care ar trebui facut inainte sa bagi orice medicament in gura) ai vedea ca paracetamolul nu interactioneaza cu niciun aliment, insa asa cum se spune mai sus, nu e indicat sa consumi alcool iar daca iei mai mult timp paracetamol sa eviti mancarurile care solicita ficatul (lipide/grasimi).

| Softe a răspuns:

Deucte care au aciditate mare in stomac (portocale, mandarine, lamai, grapefruit...)

| MaiaSchmetterling a răspuns:

Poti manca orice! paracetamolul nu este antibiotic, pana la la antibiotic poti manca orice excluzand bauturile alcoolice.
Asa ca poti manca linistit tot ce doresti.