Întrebare recomandată | Catalleya a întrebat:

Daca îmi provoc vărsături după fiecare masa voi reuși sa scap de greutatea în plus?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Serket a răspuns:

Nu e ok să faci așa ceva, îți dai stomacul peste cap, îți distrugi gingiile, dinții, iriți esofagul când vomiți, acidul gastric este destul de periculos plus altele.
E un simptom al bulimiei, o tulburare de alimentație, informează-te despre și gândește-te înainte să faci asta.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu manca omule, nu trebuie sa iti provoci greata

| Violleta2022 a răspuns:

Da, dar vei declansa si o boala psihica severa, numita bulimie.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu. Doar o sa iti faci rau. Ca sa scapi de greutatea in plus trebuie sa faci sport si sa mananci sanatos. Trebuie sa afli care sunt caloriile pe care tu le consumi in mod frecvent iar mesele tale viitoare trebuie sa fie in deficit caloric dar fara sa te infometezi. Cel mai bine este sa mergi la un nutritionist.

| dinaprilie a răspuns:

Da, dar daca tot vrei sa o faci si probabil nu te poate opri nimeni macar dao cu cap. Nu o face dupa fiecare masa. Mai lasa ceva si pentru stomac. Va fi insucient ca sa te ingrasi si vei putea sa nu iti rupi stomacul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, însă este un mod foarte nepotrivit de a o face, îți vei distruge stomacul, dantura...pe scurt, sănătatea. Nu merită.

| Ana1687 a răspuns:

Nu este o metoda buna pentru a slăbi, mai bine te apuci de o dieta sănătoasă

| Design2021 a răspuns:

Înainte de a provoca vărsături după masă, gandeste-te și daca ai nevoie de ea? (mancare). Și care vor fi consecințele? Este periculos să scapi de calorii "extra" pentru sănătatea ta?

Acest lucru este valabil mai ales pentru cei care încearcă astfel să mențină în greutate. Întrucât provocarea artificială a vărsăturilor după masă este folosită foarte des de către observatorii de sex feminin ai corpului, în timp devine un obicei.

Ca rezultat, se dezvoltă dependența psihologică și o boală numită boulemie. Și aici nu mai suntem o frumusețe înfloritoare subțire, ci o creatură dystrofică, isterică palidă, care se pretinde a fi numită femeie. Și înțelege că va înceta să piardă în greutate, dar nu se mai poate opri.

Și există doar o cale pentru ei : un neurolog specialist. Deci, se pare că, în primul rând, nu trebuie să te gandesti cum să iti provoci vărsături după mâncare, ci dacă aveți nevoie de ea.(mancare )

| Visătorul_Daniel_1991 a răspuns:

Poate mori

| Vlad7895 a răspuns:

Nu, doar te vei ranii singur! Incearca sa faci exercitii de slabire si sa ai un stil de viata sanatos.

| raulws898989 a răspuns:

Ai anorexie viata mea du te la psihiatru

| Alexandra10128 a răspuns:

Nu. Nu mai face acest lucru, îți faci ție și corpului tău. Fă-ți o dieta, sport, bea multă apă și ai încredere în tine ca vei putea slabi. Oprește-te din ați face rău asa. Corpul tu are nevoie de minerale și vitaminele pe care le mănânci.