| gomen a întrebat:

Daca imi pun picaturi de Betabioptal in ureche, trebuie sa stau pe pat sau pot sa stau in picioare? (Stiu ca este o intrebare cam stupida, dar nu vreau sa fac o prostie, mai ales ca e si sănătatea mea in joc.)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| untu a răspuns:

Sa stai in pat cand ti va pune picaturi in urechi si stai in pat vreo 5-10 minute culcat cu urechea in sus si apoi poti sa te ridici!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Culcat in pat si cu urechea.in care pui picaturile, in sus. Stai 1-2 minute asa si apoi poti sa te ridici sa se scurga. Te stergi cu servetel. Daca stai in picioare nu te duce capul ca picaturile se scurg din ureche?

| Puscasu a răspuns:

Stai 3 minute pe pat cu urechea in sus.

| maximoionut a răspuns:

De regula atunci cand se foloseste tratament pe cale auriculara sub forma de picaturi trebuie sa stai cu capul plecat intr-o parte si de regula picaturile se pun putin caldute si eventual folosesti un tampon steril de vata in ureche si acest raspuns este unul orientativ daca crezi ca problema persista cel m-ai indicat este sa consulti un specialist nu ne jucam cu sanatatea omului, doar din experienta mea ca mie mi-a facut bine asa nu inseamna ca si pentru tine este la fel chiar si medicamentele oferite unei persoane care prezinta aceleasi simptome ca si ale tale nu trebuie urmat deoarece pot sa apara reactii adverse sau alergii la unele substante activa din medicamentul respectiv.