| gomen a întrebat:

Cu ce pot trata durerile de urechi?
Mă mănâncă urechea stânga, simt ceva acolo, cand strănut mi se infunda si trebuie sa casc gura sau sa fac ceva sa mi se desfunde, aud pocnituri si vâjâituri in urechea respectiva. Ultima data cand am fost la ORL mi-a spus să-mi pun picăturile betabioptal in ureche, chiar daca acele picaturi sunt pentru ochi. Această durere o am de azi-dimineață. Eu as merge la ORL dar in ultimul timp mergeam prea des doar pentru niste spalaturi. Si acum nu stiu ce as putea face.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iti recomand sa mergi urgent la un ALT medic ORL, pentru investigatii profunde.
Poti ramane chiar surd pe urechea care-ti "pocneste", daca nu se trateaza corespunzator!

| gomen explică (pentru Bula):

Dar cum as putea merge la alt ORL când eu am tratament la ORL-istul la care m-am dus?

| Bula a răspuns (pentru gomen):

Mergi la o clinica specializata ORL sau un cabinet particular de incredere.

| gomen explică (pentru Bula):

Am vorbit cu mama sa mergem altundeva dar nu este de acord. O spus ca alt ORL-ist s-ar putea sa imi dea alt tratament si sa nu-mi faca bine sau sa faca ce vrea in urechile mele, oricum aceasta problema mi s-a mai intamplat..Crede ca ORL-istul la care am mers ma va face bine.

| Dumnesao a răspuns:

Foarte urgent, am vazut cazuri in care diferite insecte si-au facut casa in urechile oamenilor, te sfatuiesc sa mergi cat de repede poti la un medic ORL mai competent.

| gomen explică (pentru Dumnesao):

Nu mi-a intrat nimic in ureche, am grija de ele de când aveam dopuri de cerumen.

| 7Cristian7 a răspuns:

Temperaturile scăzute cresc riscul infecţiilor de la nivelul urechii. La primele semne ale otitei este bine să te prezinţi la medic, însă, pe lângă tratamentul prescris, poţi grăbi vindecarea otitei şi cu remedii naturiste.