| Jee354 a întrebat:

Daca imi sunt umflate amigdalitele si merg la spital, ce imi fac doctorii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BLeur a răspuns:

Îţi dă un tratament pentru gât, să te faci bine cât mai repede posibil.
Doctorii ştiu cel mai bine ce trebuie să-ţi dea să-ţi treacă. Dacă nici după asta nu-ţi trece. şi se întâmplă ceva mai grav. gen ( puroi în gât ) sau amigdalitele se umflă tot mai tare. este cazul de o operaţie din câte ştiu eu. Dar, nu cred că ai nimic. doar cred că ai stat cu gâtul descoperit pe frigul ăsta sau ai băut ceva rece foarte repede. Încearcă şi tu să iei, faringosept, trachisept etc.
Succes! :*.

9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ai primit raspunsul, asa ca nu pot decat eventual sa fac cateva completari. Pana nu demult, orice amigdalita se trata prin scoaterea amigdalelor. Mai recent, evolutia cunostintelor despre anatomie, imunitate si altele a scos in evidenta rolul important pe care amigdalele le au in imunitate si o operatie de indepartare a lor se face doar in cazuri extreme.
http://www.bzi.ro/sfatul-medicului-nu-scoateti-amigdalele-72810

caramela
| caramela a răspuns:

Buna Jeewinking
depinde de gravitatea amigdalitelor, daca nu e grav, antibiotic fie oral fie injectabil apoi dupa tratament iti va da un verdict daca vor fi extrase ori nu.
O frumoasa zi sa ai si sanatate multahappy

| Konata a răspuns:

Pai daca e grav trebuie sa ti-le scoti printr-o interventie chirurgicala, daca e mai putin grav, o poti rezolva cu tratament amigdalita. Amigdalele nu trebuiesc scoase daca nu e necesar. Dar daca testele inflamatorii incep sa fie crescute(de ex. Proteina C reactiva, fibrinogen)si amigdalele se inflameaza foarte des atunci trebuie luata in considerare aceasta varianta. Sfatul meu este sa mergi si sa discuti cu un orl-ist si sa-ti faci si un exudat faringian.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Îţi sunt inflamate amigdalele, deci ai amigdalită!

Vei merge la medic ( medicul de familie, NU la spital ) şi vei primi tratament cu antibiotic ( depinde cât de gravă este afecţiunea ) şi ceva tablete de supt ( pentru dezinfecţia locală a gâtului ).

| EvaneSScence a răspuns:

Acum tratament cu antibiotice. Cand se dezimflameaza, daca e cazul ( daca se repeta des infectia), te pot opera.
Dureaza o zi cu totul, nu e mare lucru
Oricum nu opereaza pe oricine, sunt care stau cu infectii si le trateaza toata viata.

| Jee354 explică:

Toate sfaturile voastre imi sunt de ajutor..Imi pare foarte rau ca nu va pot da la toti funda happy

| justmisterious a răspuns:

In primul rand nu se umfla amigdalitele si amigdalele. Amigdalita e afectiunea amigdalelor, e jenant ca nu stii. Iti da un tratament nu te opereaza nimeni.

| Rusescu_Raul_1989 a răspuns:

TE opereaza! m-a operat si pe mine

| Anonnima a răspuns:

Buna! Ei pot sa te controleze-n gat sau poate sa te opereze pentru a ti le scoate numai cu acordul tau sau a parintilor