| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a întrebat:

Am de mica la gat streptococul beta-hemolitic si mereu cand ma imbolnavesc mi se umfla mult amigdalitele.Scap de raceala foarte greu, acum cativa ani am facut niste analize si doctorii mi-au zis sa fac moldamin, am facut cateva luni, apoi am luat si penicilina v si claritromicina mai ales cand eram racita.Totul a fost bine o perioada, insa apoi iar am inceput sa fiu la fel, acum nici penicilina parca nu isi mai face efectul si stau mai mult de 2 saptamana cu amigdalitele umflate, nici nu pot sa respir bine (am si polipi). De fiecare data cand merg la doctor imi da pastilele mentionate mai sus, imi trece dupa cateva saptamana, insa revine.
Intrebarea este ce tratament mai pot face pentru ca amigdalele sa nu se mai umfle atat de mult sau e cazul sa apelez la o operatie pentru scoaterea lor(inclusiv a polipilor)?
Ps: Am aproape 17 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ explică:

@Claudiu - sa stii ca am observat intrebarea pusa de tine, nu era cazul sa o mai pui si aici.

| LiaYapp a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa faci operatia, eu nu mai am nici polipi nici amigdale si racesc foarte rar, odata pe an si cand toata clasa mea era racita eu nu eram si nici nu m-am imbolnavit dupa

| Ioanaah a răspuns:

Din moment ce intrebarea e din 2011, am si eu o intrebare daca se poate si daca nu te superi.
Mi s-a recomandat Ospenul si alte medicamente, insa doctorul mi-a spus ca pe perioada tratamentului voi mirosi a Penicilina. Este adevarat?
Multumesc anticipat.