| Moiseicip a întrebat:

Daca m-a muscat un caine si mi sa invinetit putin in locul in care m-a muscat si nu mi-a curs sange mai este necesar sa fac vreun vaccin antirabic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde daca era maidanez sau cu stapan. In cazul in care are stapan si il cunosti, ii poti cere cartea de sanatate a cainelui, eventual consulti un medic/veterinar si te va lamuri. Daca e vorba despre un caine de pe strada cel mai indicat e sa faci si antirabic. In orice caz, anti-tetanusul e bine sa-l faci chiar daca e sanatos sau nu ( pentru a nu se infecta; nu stii pe unde a pus cainele botul )

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îl faci preventiv, nu te doare!
Pa, pa.

| BRG a răspuns:

Da pentru liniștea ta, dacă vrei, dacă tu crezi că acel cîine nu are nici o boală nu fă.

| STEFYGAGA8 a răspuns:

Buna... si pe mine m-a muscat un caine de mana si am facut un vaccin antirabic si dupa aia mi-a spus ca trebuie sa i-au injecti 8 ani dar cred ca tie nu tiar placea sa iei injecti pentru ca doare foarte tare si si mai ionainte am luat si dor cam foarte tare si mie imi vine sa le rump pe toate de durere...