| anonim_4396 a întrebat:

Daca m-am intepat intr-un cui ruginit, oare voi muri? De la tetanos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
27 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Du-te rapid la medic, nu este de glumit
ai sa suferi mai tirziu cind se va infecta

| DenissaDeea a răspuns:

Mergi cat mai urgent/ la urgenta si sa iti faca o injectie antitetanos, si nu vei pati nimic.

eileen
| eileen a răspuns:

Daca faci antitetanos la timp, adica ACUM nu ai sa mori.

| powergirl a răspuns:

Fa-ti un vaccin anti tetanos si nu o sa mori dar risti multe si risti sa te infectezi si o sa ai de a face cu medicii ceea ce nu e bine fa-ti vaccinul si ai scapat poti pati multe

lolita
| lolita a răspuns:

Eu can daveam10 ani am sarit de pe scaun intr-un cui ruginit si nici nu mi-am facut vaccinul dar nu am patit nimic, doar ca am astat cu piciorul umflñat trei zile.

| galileo a răspuns:

Ceau, nu iti fa probleme fiindca nu vei muri, dar pot aparea complicatii daca nu faci antitetanos.

carla
| carla a răspuns:

Du-te la medic si nu te mai gandii la tampenii!

| nicky a răspuns:

Fa-ti neaparat vaccinul antitetanos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E posibil ca la un moment dat sa mori, dar e cam greu de crezut ca de la cui.

Alte răspunsuri
assiris
| assiris a răspuns:

La medic cu tine, acum...

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi urgent la medic sa faci un vaccin antitetanos.

| J7anine a răspuns:

Cu o moarte suntem toti datori. :d

| andreutz a răspuns:

Daca mori...imi lasi mie apartamentul? big grin

cristian
| cristian a răspuns:

Stai linistit, esti declarat supravietuitor.
Daca nu de la tetanos poate ca de la ''cutremur'' cu siguranta...

| ralukutza_6493 a răspuns:

Normal ca nu mori de aceea se face acea injectie numita antitetanus. si eu am patit la fel mi-a intrat un cui in talpa piciorului si nu am patit nimic si nu mi-am facut nici acea injectie si nu am nimic. asa ca iti garantez eu ca nu vei pati nimic! srai linistit(a)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am si eu o nelamurire... m-am intepat intr-un cui...am facut vaccin anti-tetanos iar apoi am rupt pielita care acoperise gaura facuta de cut si am pus o pastila(recomandarea unui farmacist) iar acolo cu timpul mi s-a format o batatura iar in acea gaura imi creste carne... oare poate aparea complicatii... astpt raspuns

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu m-a intepat ieri, cuiul nu era ruginit (am sarit cu toata puterea pe el deci a intrat un cm doi ) si tot mi-am facut vaccinul dar vezi ca e dureros rau de tot

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu m-am intepat intr-un fel de cui. Mi-a patruns prin adidas si nu stiu cat de adanc mi-a intrat in picior, dar cert este ca atunci cand misc degetul mare de la picior am dureri suportabile, probabil ca m-am intepat si in zona aceea. Ce urmari pot aparea daca nu fac acel vaccin? Rog raspuns urgent!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am calcat azi intr-un cui ruginit si nu imi fac injectia dar nici griji.Am vrut sa imi sug sangele din rana dar nu sa oferit nimeni.era in talpa si piciorul era transpirat. Daca patesc ceva o sa fiu un exemplu prost de urmat si va anunt eu.Cu drag, Gigel

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu acum am venit de la urgente, mi-a făcut vaccin antitetanos m-a durut dar trebuia sa-l facă credeam ca trebuia sa-mi taie piciorul

am suferit o zi dar acum ma simt în siguranța

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unde se face injectia antitetanos? doare?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vaccinul antitetanos doare numai daca mergi pe loc la medic, pentru ca iti va administra o "portie" mult mai mare de ser pe moment, pentru ca el sa isi faca efectul mai repede. Dar daca nu il faci pe loc nu e nevoie de o doza asa mare deci nu te va dureawinking

| nerito a răspuns:

Salu probabilitatea de a muri este mica daca lasi rana sa respire nu sa o inchizi cu un plasture. Matusa mea care a fost medic mi-a zis asta si inca ceva doar daca iti intra pamant acolo sau cuiul s-a aflat in pamant deoarece bacteria tetanos traieste in medi fara aer ea in contactul cu aerul in 30 de minute moare

| Love123 a răspuns:

Sincer nu stiu, si eu ieri am patit la fel, dar mi-e frica sa merg la doctor, nu vrea antitetanos dar eu fiind copil is m-ai fricoasa dar, am mai patit asta dar nu am patit nimic, sa speram ca va fi la felwinking succes!

| Ambrose_Andrey_1993 a răspuns:

Fratilor...amti tetanos nu se mai fabrica de 2 ani...am calcat si eu intr.un cui ruginit dar nu se mai fabrica vaccinul...asa caasta nu inseamna ca mor...dar asta este...la noi in Romanua ce este folositor nu se mai fabrica