| nerito a întrebat:

Salut, daca m-am intepat intr-un cui ruginit, dar nu mult, doar mi-a spart piele si imediat m-am spalat si am dat cu spirt, ce risc de tetanos mai este? Si cum se manifesta si in cate ore se manifesta? As dori un raspuns urgent.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| destroyedWoRlD a răspuns:

Fa-ti un vaccin antitetanos. E mai sigur. Am vazut om la 62 de ani care a murit cu zile din cauza unui cui ruginit. Dupa ce a stat in spital doua saptamani a decedat. Iar doctorii au ajuns la concluzia postmortem ca nu avea acel vaccin facut. Funda?

8 răspunsuri:
| ionutz0116 a răspuns:

Daca nu a curs si sange ( exista pericolul ca rugina sa fi intrat in sange ) nu ar fi o problema.Se manifesta la maxim 5 ore de la intepatura, ar trebui sa te doara acel loc si sa se intareasca.Iti recomand totusi un consult medical.E o problema grava daca faci tetanos.Sanatate!

| Nero a răspuns:

Trebuie sa dezinfectezi complet rana, iar daca ai facut asta, asteapta si vei vedea.
Daca se umfla piciorul in zona impunsa si daca se inroseste pe langa rana, ar trebui sa mergi la medic, daca totul e in ordine piciorul se va umfla putin in zona ranei, dar intr-o zi doua o sa se vindece complet.
Iti mai dau un sfat :
daca vrei sa nu te doara cand umbli nu tine piciorul in repaus, adica tine-l tot timpul apasat altfel, cand te ridici in picioare te va durea putin...

| misteralexutzu a răspuns:

Daca imediat te-ai dat cu spirt, nu o sa patesti nimic, nu te mai speria degeaba!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistita daca te-ai spalat cu spirt pe zona intepata nu vei pati nimic, ai incredere in mine, am patit altele si mai rele.

Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa faci vaccinul:
si la intepaturi in gard,
sarma,
cuie,
cioburi,
cioburi din mare (daca esti din cta ca mine laughing).

Deci fa vaccinul, in 48 de ore faci temepratura si mori.
Deci grabeste-te, SINCER.
Ciao

| AdZi a răspuns:

Ok, poti sa-mi spui si mie ce ti s-a intamplat dupa atata vreme, adica ai mai facut vaccinul sau nu l-ai mai facut?

| Alberto6H a răspuns:

Contacteaza un doctor... straight face

| Skinny a răspuns:

Apare durere surda, senzatie de arsura, sensibilitate la frig si parestezii la nivelul unei plagi aparent vindecate sau pe cale de vindecare asta am gasit pe net... eu zic sa te duci la spital cat mai repede ca sa nu patesti altceva mai rau!