| anonim_4396 a întrebat:

Daca m-am intepat intr-un cui ruginit de la dulap, fac tetanos? Nu sunt microbi sau din astea prin apartament sau asa ceva, nici animal de companie nu am ca sa fie, din nou, microbi.Nu fac tetanos, nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu conteaza ce crezi tu, du-te de urgenta sa faci, nici nu simti, eu nu am simtit nimic

| StefanChriss a răspuns:

Salut! Bacterii exista peste tot in jurul nostru, dar ceea ce este important este sa nu fie Clostridium Tetani. In principiu, aceasta bacterie se gaseste in sol si in materiile fecale. Avand in vedere ca te-ai julit intr-un cui din dulap, din casa, nu cred ca este niciun pericol.

| Anonim8282828 a răspuns (pentru StefanChriss):

Multumesc mult! Nu stii cat m-ai usurat, ma speriasem tare!

| Denisaregina a răspuns:

Daca nu te-ai intepat tare atunci dezinfecteaza rana, pune ceva pe ea si bandajeaz-o pana maine. Maine vezi cum arata. Daca nu pare nimic grav sau suspect, atunci fa inca o data aceiasi chestie in fiecare zi. Dupa 4-5 zile uitate sa vezi cum arata. Daca se vindeca este bine, daca nu du-te la doctor.
Daca esti intepat tare atunci du-te la doctor, ca sa nu se agraveze.