| abcdefg_8927 a întrebat:

Daca m-as infometa pentru ca sa slabesc as putea patii ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Slow a răspuns:

Infometarea nu este deloc o solutie sa slabesti. In primul rand, este o prostie sa folosesti cele doua cuvinte (infometare-slabire) in aceeasi propozitie. Vei vedea efectul dupa 2, 3 zile. Dar nu slabesti, ci organismul foloseste grasimile depuse pentru supravietuire. Peste doua sau trei saptamani vei avea ameteli si iti va fi aproape constant rau. Organismul nu mai primeste vitaminele, carbohidratii si energia necesare, deci el va incepe lupta. As numi asta autodistrugere. In al doilea rand, nu poti sa te infometezi o viata intreaga. La un moment dat te vei reapuca sa mananci (organismul ti-o va cere, dar nici poftelor nu vei reusi sa le rezisti), asta inseamna ca vei depunde la loc kilogramele de care ai scapat in acea "cura" si vreo 5-10-15 in plus. Iti spun sigur ca te vei reapuca sa mananci, pentru ca altfel vei muri. Oraganismul lupta, dar nu e vreun super-erou care sa se hraneasca cu aer. Am ajuns la o mica concluzie: infometare=sinucidere.
Mai bine te-ai multumi de felul in care arati, pentru ca sunt sigura ca ai multe alte calitati. Te poti apuca de sport si sa urmezi regimul unui nutritionist. Bafta!

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îți pui sănătatea în pericol, gastrită, ulcer gastric, anorexie, etc.
Alimente sărace în calorii trebuie să consumi, fără să te înfometezi!
Pa, pa.

| Zippy a răspuns:

Da, ai putea sa nu slabesti deloc.iti recomand o cura, nu sa te infometezi pentru ca nu slabesti asa.trebuie sa ai mese regulate:3 mese si 2 gustari

| xxdd a răspuns:

Daa.
O sa iti scazi imunitatea, n`o sa mai ai vitaminte, o sa ametesti mai des, o sa racesti mai des, o sa sa te doara capu, o sa iti scada abilitatile de invatare si multe altele straight face

| Alexandra_6314 a răspuns:

Da...anorexie si nu prea ai slabi
mai bine urmeaza un regim un program clar
3 mese principale

| Shery a răspuns:

Depinde ce inseamna infometare la tine. Adica sa nu mai mananci deloc?

| All3 a răspuns:

Da! Ai deveni o anemica! serios, in plus nu conteaza cum arati decat sa ajungi la spital slaba mai bine s fii mai plinuta si sanatoasa

| Anonim_4998 a răspuns:

Pentru a slabi trebuie sa consulti un doctor. Acesta iti va recomanda un regim alimentar.Nu face nimic de capul tau pentru ca risti sa te imbolnavesti f tare

| Anonim_4998 a răspuns:

Ca sa poti slabi in primul rand trebuie sa ai ambitie si rabdare f multa pentru ca nu poti slabi asa usor. Iar daca reusesti sa slabesti va trebui in continuare sa tii un regim alimentar pentru ca altfel vei lua in greutate mai mult decat ai avut inainte.

| PrincessConsuela a răspuns:

Sa iti cante popii. Ai luat-o pe carari? Slabeste pe n cai, dar p asta las-o! Cred ca e si interzisa...

| Bl3ndDjBl3nd a răspuns:

Nimic si cand ai scapa la mancare recuperezi tot ce ai dat jos tongue ia-o incet happy

| pink_7086 a răspuns:

Corpul tau o sa piarda energie nu tesut adipos si nu o sa mai functioneze cum trebuie...happy

| Crina_8634 a răspuns:

Ai putea muri.

| joke a răspuns:

Stai cuminte am mai vazut eu d-astea si au devenit niste stafiibig grin... fa niste exerciti ceva si nu mai manca noaptea... cel mai de preferat adreseaza-te la un specialist