| Ingognito a întrebat:

Daca mananci prea mult iute este adevarat ca provoaca daune asupra intestinului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde cat esti de obisnuit cu mancarurile iuti.
In Mexic si in SUA multi adora mancarurile de chili, care sunt tot un fel de ardei iuti, dar mai tari.
De asemenea, gulas-ul unguresc se prepara de asemenea cu mult ardei iute, pentru care mancarea este vestita si adorata atat de mult.
Cunosc multe persoane care mananca ardei iuti langa aproape orice mancare cu carne si nu numai.
Toti acesti consumatori mananca de demult iuteala, sunt "antrenati" si nu patesc nimic la intestine (eventual li se face mai foame).

| darrio2007 a răspuns:

Si intestinului dar si anusului, la iesire te ustură.

| LPCTSTR a răspuns:

Răspunsul este: depinde de cantitate și de cât de obișnuit sau imun este intestinul asupra efectelor alementelor iuți, fiecare are toleranța sa.

| minrest a răspuns:

Anusul se obisnuieste; de intestin nu am auzit sa faca rau, dimpotriva se crede ca previne cancerul de colon; ajuta mult circulatia periferica, inclusiv cea cerebrala; face sigur rau la stomac; poate provoca leziuni in gat, pe care apoi se fixeaza infectii, din acest ultim motiv am fost nevoit sa renunt sa mananc foarte iute.

| Yurisa a răspuns:

Depinde cat de iute si cat de mult

| gheorghe699 a răspuns:

Nu neaparat, depinde si de organism, ardeiul iute are si efecte benefice asupra organismului ..este drept consumat in exces, poti simtii usturimi la "esapament".dar efectul inceteaza, daca faci pauza cateva zile.

| Aurora99 a răspuns:

Da,se pot provoca daune si mai comuni, in combinatie cu stilul tau de viata, la o varsta de aprox 40 de ani, sunt hemoroizii, interni sau externi.Desigur,depinzand de organism si de stilul tau de viata sanatos si echilibrat.

| AELD a răspuns:

Cam da, am patit asta recent si am ajuns la urgente cu dureri de stomac ingrozitoare, recomand sa mananci iute moderat, cel mult odata pe luna.

| Mariaioanageo151 a răspuns:

Părerea mea este că nu e adevărat deoarece eu mănânc iute de când sunt mică și nu am pățit nimic