| PulbereDeStea a întrebat:

Daca merg la un doctor oftalmolog privat imi face control si spune ca am nevoie de ochelari exista un timp anume in care ar trebui sa imi dau comanda la ochelari? PS:Tot la acest doctor dau comanda si la ochelari.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlinaCurca a răspuns:

Eu stiam ca nu ar trebui sa treaca mai mult de 6 luni. Cu cat stai mai mult cu atat defectul de vedere ti se va agrava si poate vei avea nevoie de alte dioptrii.

2 răspunsuri:
| PulbereDeStea explică:

Eu vreau sa spun ca doctorul poate sa imi dea un termen in care eu sa imi fac ochelarii, iar daca nu ii fac in aceea perioada, sa o iau de la capat cu alte analize ca sa imi fac ochelari.

| bernylory a răspuns:

Da,daca se constata ca ai nevoie de ochelari trebuie sa-i faci cat mai repede,deoarece vederea este foarte impoartanta, desi anumiti oameni realizeaza acest lucru doar atunci cand o pierd! insa daca nu ai suficienti bani, poti sa mai amani cateva zile, dar nu mai mult, nu trebuie sa neglijezi.SI daca acest dr are si optica,iti poti comanda de la el, daca nu are iti poti comanda de la un cabinet de optica medicala. Lentilele iti vor fi recomandate de dr ca sa stii din ce material trebuie facute, iar rama se alege in functie de cum iti doresti, de model, de pret....SUCCES.