| alma200033 a întrebat:

Daca mi-a fost frig afara pot raci?
Si cum poți scăpa de răceală repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Practic frigul nu poate sa te răcească,dar frigul scade sistemul imunitar,te poti raci si vara, nu conteaza anotimpul, sistemul imunitar se lupta impotriva acelui virus, suplimentele de zinc, vitamina D ajuta

| teo530 a răspuns:

Cum a zis şi RAY frigul slăbeşte sistemul imunitar şi virusul răcelii se instalează mai rapid în corpul tău. Fă-ţi un ceai teraflu şi înbracă-te mai gros altfel virusul răcelii va avea timp să-şi facă o casă mare cu un pat moale şi îi va plăcea deci nu va renunţa uşor. Atatcă-l acum înainte să-şi facă fortăreaţă dacă nu îţi va cere chirie pe corpul tău şi ca răzbunare că nu ai să-l plăteşti va infecta şi persoane din jurul tău.

| Rotazi a răspuns:

Fereasca Dumnezeu sa te racesti! Asta inseamna sa fii mort.
Poate vrei sa spui "pot raci" si nu "ma pot raci".
Da, poti raci daca ti-a fost mult timp frig. Dar daca simti frisoane sau alte simptome, ia repede un plic de ceai Gripalin sau Hapciu, ori orice ceai dar cu multa lamaie. Si te bagi in pat imediat.

| SharonS a răspuns:

Se poate.Cel mai bine este sa iei ceva de îndată ce simti ca te ia răceala.Iti recomand ibruprofen sau pliculețe de răceala. Daca iei la timp scapi repede, te sfătuiesc sa te îmbraci mai bine(eu am pățit o?).

| CalinAlexandru01 a răspuns:

Cel mai bun remediu dar nu e principal este ridichea neagră.are niște compuși care ajută împotriva răcelii

| Stefan_Razvan_1998 a răspuns:

Desigur, te poti raci si sa iti treaca raceala iti recomand ceaiuri coldrex.