| mus a întrebat:

Daca nu ai ciclu menstrual poti ramane insarcinata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lucilucica a răspuns:

Nu, categoric ca nu dar da-ne mai multe explicatii, ce varsta ai?

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu. Daca ai varsta la care ar trebui sa ai ciclu menstrual (peste 14 ani), du-te la ginecolog fiindca nu e normal in nici un caz sa nu ai menstruatii. Lipsa lor semnifica un dezechilibru endocrin serios care neglijat se poate agrava mult.

| miky_5469 a răspuns:

Sa banuim ca ai o varsta cand ai cm si raspunsul la intrebare este categoric nu! Va trebui sa faci un tratament daca doresti cu adevarat sa ramai insarcinata dar si pentru ca sa iti vina cm! ...Toate astea inseamna de fapt o varsta cand ai cm!

| NoName_9903 a răspuns:

Din pacate nu ne-ai dat prea multe detalii...
Ce inseamna ca nu ai CM? Ai avut pana acum normal, si nu mai ai? Sau esti prea micuta si inca nu ai CM?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey! Ti-o spun din experienta ca se poate! happy DAR, este un mare dar, depinde de foarte multi factori. Eu am ramas insarcinata dupa ce am nascut si eram in tratament cu anticonceptionale pentru a avea din nou ciclu. A fost foarte ciudat, in cazul meu doctorii nu au avut o explicatie. La aproximativ 4 luni dupa ce am nascut am avut primul ciclu. Apoi am avut o pauza de 2 luni si am mers la doctor. Mi-a prescris anticonceptionale ca sa-mi regleze ciclul, care in prima luna nu a venit. A doua luna a venit si a durat aproximativ 2 saptamani. Am continuat cu anticonceptionale inca 2 luni si nimic. Am crezut ca sunt insarcinata si am facut un test negativ de altfel, dar am zis sa vad. Am primit recomandarea sa renunt la anticonceptionale. Ciclu tot nu a revenit. Am facut pauza 2 luni, in care am folosit alte metode contraceptive si tot nimic. Am inceput alte pastile. Dupa o luna asteptam ciclu, tot nimic. Am zis sa incerc si de data asta un test. A iesit pozitiv. Asa ca astept al 2-lea bebe happy care din fericire e sanatos. Toate astea apar ca dereglari hormonale. Ar fi foarte indicat sa se inteleaga faptul ca fiecare femeie este unica. Nu poti compara 2 persoane. De aceea avem si ADN diferit happy. Asa ca cel mai bine este sa ai grija de tine. Sa vezi cat mai multi doctori, nu doar ginecologi ci si endocrinologi. Testele hormonale te vor ajuta. Succes!

Alte răspunsuri
| bodiiiiiiiidd a răspuns:

Daca nu ai CM nu poti ramane insarcinata!

Alte răspunsuri