| intrebari890 a întrebat:

Dacă nu apar simptomele hiv
Sunt șanse sa nu am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pot aparea mai tarziu daca nu acum asa ca e nevoie sa faci analize la 3 luni si la 6 luni de la contactul sexual

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde ce "simptome" vrei tu să observi şi la cât timp...

Testul pentru depistarea infecţiei cu HIV se face la MINIM 3 luni de la contactul sexual, dar, PREFERABIL la 6 luni după acesta!

Dacă-l faci la 3 luni, atunci trebuie REPETAT la alte 3 luni!

Testul se PLĂTEŞTE, preţul diferă în funcţie de tipul testului şi de laborator...

Se fac analize SPECIALE - vezi detalii la linkul :
http://sida_info.tripod.com/id5.html
http://www.test-hiv.ro/cucetestez.html
http://www.mymed.ro/analize-diagnostic-infectie-hiv.html

Toate cele bune.

| mihai69 a răspuns:

HIV e un virus, nu are simptome decât infectarea cu acesta.
Îl poți lua doar dacă ai contact cu o persoană infectată, și numai prin fluide corporale (mucoase, sânge...)
Dacă n-ai făcut nimic din astea cu vreo persoană infectată, atunci da, sunt șanse să nu ai - că n-ai cum și nici de unde. Altfel, e bine să faci analize cam din trei în trei luni, măcar un an.

| Vektor a răspuns:

De ce intrebi si de crezi ca ai avea?

| irrumator30 a răspuns:

Fa-ti testul acum si repeta-l la 3 si la 6 luni, sa fii sigur ca nu ai contactat HIV. Simptomele HIV nu apar de pe o zi pe alta, de aceea zic sa repeti testul, de cel putin doua ori, la 3 si la 6 luni.

| CariocaTha a răspuns:

Hiv poate sa nu aiba simptome o periodata luna de timp (5-10 ani), de ce nu te duci sa-ti faci analize? O.o

| Naightmare55 a răspuns:

Du-te la doctor ca sa afli.