| Belgravistan a întrebat:

Care sunt simptomele dacă te mușcă un șarpe și după cât timp apar? (sunt doar curios)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Invictusman a răspuns:

Paralizie, soc anafilactic, chiar deces. Depinde ce șarpe te musca

| Belgravistan explică (pentru Invictusman):

Aceste simptome apar până în 24 ore?

| Invictusman a răspuns (pentru Belgravistan):

Da.

| snifflefart a răspuns:

Indiferent dacă șarpele este veninos sau nu, zona din jurul rănii va fi probabil mâncărime, durere și umflături. Mușcăturile veninoase pot duce si ele la greață, vărsături, amorțeală, slăbiciune, paralizie și dificultăți de respirație. Simptomele pot aparea dupa 20-30 minute, in functie de sarpe.