| razispeed a întrebat:

Daca o fata isi pierde viginatatea pe la 15 ani jumate cam la ce riscuri se expune din punct de vedere medical si cat de grave pot ajunge acestea pe termen lung

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista niste studii stiintifice care demonstreaza ca 90% din femeile care isi incep viata sexuala inainte de 18 ani vor face de-la lungul vietii leziuni canceroase si precanceroase ale colului uterin. Daca se infecteaza cumva si cu HPV pana la 18 ani, evolutia infectiei este foarte rapida, asa incat ajung in stadiul de cancer pe la 20 si ceva de ani si necesita interventii chirurgicale mutilante.
Dupa inceperea vietii sexuale, orice femeie se duce o data pe an la ginecolog. O femeie care si-a inceput viata sexuala iniante de 17, 5 ani trebuie sa se duca la fiecare 6 luni la ginecolog (cu un parinte pana la majorat), fiindca face parte dintr-o importanta categorie de risc pentru cancerul de col si la ea preventia trebuie sa fie agresiva. Iti dai seama ca nu e chiar placut sa fii dependenta de ginecolog, orice ai face sa fi nevoita toata viata sa te duci la 6 luni la medic, ca un om cu handicap.

4 răspunsuri:
| DrViorel a răspuns:

Ti s-a raspuns bine la intrebari.de catre utilizatorii TPU, dar iti mai adaug doar o mica propozite, daca a inceput de la o varsta asa de frageda, trebuie sa aiba foarte mare atentie la contactul sexual si recomand ca acesta sa fie cat mai rar posibil... pana la varsta maturizarii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cancer de col uterin, vizita la ginecolog la 6 luni, cu parintii ei, pentru ca e minora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Se expune la infecţii ajungându-se până la extirparea aparatului genital.
Pa, pa.

| pisi_6599 a răspuns:

Trebuie sa faca controale regulate la medicul ginecolog si astfel nu vor fi probleme si daca ar aparea ceva, se trateaza din timp happy