| IonutGaby a întrebat:

Daca parintii au grupa de sange A2 ce grupa de sange are copilul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Tot A2

| MeConstantine a răspuns:

Daca au amandoi A2 copilul va avea A2

| HippocrateS a răspuns:

Cel mai probabil (75%) copilul va avea grupa A.Sansele ca grupa sangvina a copilului sa fie 0 sunt de 25 % (asta doar daca in familiile parintilor exista rude apropiate care au grupa 0).

| diavolusi99 a răspuns:

A2 bineinteles!

| caroline27 a răspuns:

Depinde! Poate sa aiba si el tot A2 dar, daca are bunici, matuse, unchii, frati care au alta grupa de sange el poate sa aiba si A2 dar si alta!

| madalina13021997 a răspuns:

Copilul are aceeasi grupa de sange A2, numai daca erau diferite intre ele, de exemplu daca mama avea 01 iar tatal A2 copilul putea mostenii fie grupa mamei 01 fie a tatalui A2, depinde de gena respectiva.

| OmuCane a răspuns:

Va avea sânge cu vin

| IulianDn a răspuns:

50% A2 si 50% AB4.