| aimullah123 a întrebat:

Daca sari din avion este posibil sa lesini inainte sa deschizi parasuta sau in astfel de situatii creierul te tine constient (indiferent de cat de intensa ar fi o frica) ca sa te poti salva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă chiar o să faci un salt (deși nu cred) - sunt parașute cu deschidere automată deci ajungi teafăr la sol char dacă ești leșinat

| JicaContra a răspuns:

Da, orice e posibil tongue
si depinde de om, cand apare un pericol, unii fug, altii sar la bataie, altii se ascund, altii ingheata sau chiar lesina, samd

| viavo a răspuns:

Stii senzatia aia cand urci sau cobori cu un lift care are o viteza mare? Senzatia aia o simti mult mai accentuat aia iti poate provoca ameteli daca esti slab si in combinatie cu frica ai putea sa faci si pipi, dar aia nu mai conteaza, de fapt nu mai conteaza nimic, numai sa ajungi teafar la sol. Parasutismul e super, multa adrenalina si penteu cateva minute, te simti ca un zeu.

| Littledoctor26 a răspuns:

Buna! Da, este posibil ca frica sa fie atat de intensa incat sa iti pierzi concentrarea, dar, totodata, corpul isi poate declansa toate mecanismele de aparare ce apar in mod instinctiv. Probabil daca sari din avion in mod intentionat, nu vei lesina, pentru ca stii in prealabil ce ai de facut cu parasuta. Insa, daca esti nevoit sa sari in cazul unei urgente, atunci exista riscul sa nu stii cum sa abordezi situatia, iar panica sa fie atat de mare incat sa lesini sau sa patesti ceva fizic. Sper ca ti-am fost de folos! O zi frumoasa! happy