| Mari020304060y a întrebat:

Dacă slăbești rapid iți poți afecta pielea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| InteractiV a răspuns:

Salut, pierderea de greutate in exces intr-o perioada foarte scurta poate genera un numar ridicat de probleme de sanatate nu doar la nivelul pielii. Pentru ca exista riscul de a pierde mult calciu, magneziu si vitaminele de care organismul are nevoie pentru a se mentine in forma buna. Este mai bine sa slabesti in mod constant, putin cate putin, e mult mai intelept.

13 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca esti foarte gras si slabesti brusc, vei ramane cu un exces de piele care se va vedea urat si te va imbatrani. Repet, daca esti foarte gras.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ramai cu vergeturi

| Mari020304060y explică (pentru Bondarel99):

Înălțime 1.70 și greutatea de 94 de kg

| Bondarel99 a răspuns (pentru Mari020304060y):

Asta nu inseamna foarte gras.
Vorbesc de aia care au peste 150 kg (si mai putin daca vorbim de femei, de regula mai scunde).

| amariagrl a răspuns:

Dacă te referi la 20 kg într-o lună, atunci da, sunt șanse să faci vergeturi, dar dacă faci mișcare cât de cât și slăbești vreo 5-10 kg - nu. Dacă vrei să slăbești împreună cu mine, te aștept pe IG-ul meu, eu deja am dat jos 15 kg, mai multe detalii găsești acolo
?
https://www.instagram.com/amariagrl/

| Mari020304060y explică (pentru amariagrl):

Sunt de sex masculin

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand slabesti mult nu-ti raman vergeturi, dimpotriva, alea se fac cand iei in greutate foarte mult, ca se crapa pielea!

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de varsta pe care o ai!
Pana la 35-40 de ani, pielea este foarte elastica si se retrage singura.
Dupa 40 de ani, se pierde din elasticitate si poate sa-ti atarne, daca este in exces, dupa o slabire masiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Tu cred ca ai baut spirt uite explicatia aici si mai sunt multe altele.
https://m.csid.ro/......r-10194331
uite inca una https://m.csid.ro/......ri-2779564
deci daca slabesti brusc poti ramane cu vergeturi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite aici o fata spune ca in 2 luni o slabit 10 kg si sa ales cu vergeturi plus ca si alti utilizatori spun ca slabirea brusca provoaca vergeturi
https://www.tpu.ro/......-plina-de/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Acum depinde si de conditia genetica
nu este o regula in cazu in care te ingrasi ramai cu vergeturi sau daca slabesti brusc depinde de norocul fiecaruia.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din pacate, este o regula pe care nu o poti ignora: vergeturile sunt crapaturi ale pielii, care odata aparute, nu dispar, indiferent cat ai incerca sa le tratezi. Genetica are mai putina implicatie aici si nu-i vorba de noroc, ca norocul in acest caz ti-l faci singur singurel, and decizii sa manaci mai mult dceta iti trebuie, iar corpul asimileaza si transforma mancarea in grasime, facand sa apara celulita (care sunt mici pungute de grasime printre fibrele musculare) si vergeturile( crapaturi ale pielii). Totul apare din sedentarism la oamenii lipsiti de conditie fizica.
Un tanar care face sport intens, nu va avea nici celulita si nici vergeturi.
Un gras sau un sedentar in schimb, le va avea pe amandoua.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vergeturile nu apar de la slabit, ci de la ingrasat rapid, ca atunci ti se crapa pielea.