| Aldutssss31 a întrebat:

Dacă străbunica mea din partea tatălui a avut cancer la sâni și din cauza asta a și murit, se poate mosteni la mine? Bunica mea nu a avut și are deja 80 de ani.E posibil sa se mosteneasca si după mai multe generații?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Depinde de gena dominantă daca tu ai mostenit o da o sa faci si tu cancer la sîn daca nu ai mostenit o pe ea si ai mostenit o pe mama ta atunci nu o sa faci

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Dar nu moștenești boala ci o predispoziție. Depinde cum trăiești, cum te porți, ce mănănci.

| relian a răspuns:

De mostenit is sanse f mari sa fi mostenit, sa nu zic sigur, dar ce conteaza f mult este daca acele gene mostenite se vor activa sau nu. Poat sa ramana asa adormite, inactive, la tine sa nu se manifeste deloc, poate nici la copii tai, dar se pot trezi la cine stie ce a 7a generatie de la tine.
De regula la copiii se transmite material genetic de la ambii parinti, dar din ce am citit, mai mult de la tata, ca om ma refer din cei doi ai iesit tu, dar nu poti arata ca ambii sau avea ce au ambi parinti, te formezi dupa unul din carcterele celor 2 parinti.

Chestia asta pare cam logica, avand in vedere ca inca mai vedem oameni sanatosi laughing sau cit de cit mai sanatosi, arata ca asa ar sta lucrurile, barbatii fiind ceva mai robusti, mai rezistenti fizic, poate de aia se transmite mai mult de la ei la copii, ori si pentru faptul ca acele caractere mai puternice is dominante.

Bine is jumate jumate, dar nu toate caracterele pot sa se arate, se arata cele dominante, si cum spun unia care studiaza, mai dominante ar fi cele de la tata, de aia copii semana mai mult cu tata, adica mostesc, sau au trasaturi, anatomie, fiziologice in functie din partea tatalui mai mult.

Din ce spui si tu ca bunica ta n-a avut, desi are 80 de ani, dar a avut strabunica ta, cum am spus bunicata o mostenit caractre dominante mai mult de la taicasu, a facut-o pe maicata care s-a dus si ea spre taicasu, am putea spune ca sa cam atenuat acele gene canceroase de la strabunica.

Eu zic sa nu iti faci griji.Si eu am din partea mamei, adica bunica mea a avut cancer la sin, am 2 surori nu au nimic, nici altcineva din familia lui bunica, adica matuse de-ale mele nu au avut cancer, nici nu au.

Natura lucreaza, inca are grija de noi, daca aratam a om, inseamna ca e bine, plus daca noi contribuim, sa avem grija de noi, sa nu ne uzam prea rau, sa nu ne imbolnavim, ma refer la alte boli, pentru ca orice boala, agent patogen slabeste organismul, asa se poate intampla ca sistemele sa lucreze mai slab si sa se trezeasca si gene rele.

| sammie a răspuns:

S-ar putea.

| AmandinaDragan a răspuns:

''E posibil sa se mosteneasca si după mai multe generații?''
Da se poate. Se transmite pe artea genetica dar nu-i obligatoriu.

| teclado a răspuns:

Baga argint coloidal ionic aur si platină si nu se mai declanșează

| AdlComman a răspuns:

Nici nu stiam ca exista atat de multi "specialisti " in genetica pe acest site de copii.