| Popescu_Simina_1966 a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Am mai spus anterior problemele mele, bunica mea are dementa de 7 ani, mai nou acum face și crize de epilepsie, are 64 de ani, doctorița a spus ca are "creierul imbatranit " chestia e ca și bunicul ei a avut aceeasi boala. Acum vine partea cu mama mea, care are 47 de ani, ea îl acuză pe bunica-miu principalul vinovat, ca din cauza lui a înnebunit, ca el e de vina, dar e obsedata de un lucru, și acela ca după mintea ei din cauza pastilelor pe care le ia bunica mea a înnebunit, ca le ia de 7 ani incontinuu si ca trebuia sa-i mai oprească tratamentul, ca de asta a ajuns ea asa rău. Se cearta mai mereu cu bunica-miu pe tema asta, uneori zice ca dacă nu i-am mai da pastile si-ar reveni, dar cum sa zici asta cand ea nu mai stie nici măcar cum o cheamă? Imi e teama, am 19 ani, am gânduri cum ca și mama ar putea innebuni? Sau ca deja a făcut-o, nu pot spune ca repeta cuvintele, e un om normal, mai puțin cand vine vorba de bunica mea își pierde mințile și e total schimbata, il acuza pe bunica-miu de absolut orice, deși el chiar are grija de ea. Uneori stau și ma gândesc, dacă o sa am și eu problema asta? Uneori am momente în care simt ca am anxietate, refuz sa cred ca Dumnezeu imi pune povara asta în cap, sunt un copil, nu știu ce sa fac, am numai gânduri negre, ma gândesc ca dacă ea înnebunește ce o sa zică lumea de mine? Ma vor cataloga toți ca mami și bunica mea sunt nebune, uneori vreau sa ma omor decat sa trec prin asa ceva, mami e singura persoana pe care o am, ce o sa ma fac dacă ea pățește ceva? Cum o sa ma descurc sa am grija de ea? Uneori ii arunc vorbe grele și ii zic în fata "o sa ajungi o nebuna exact ca mama ta" si uneori plange, o vad ca o doare ce-i zic, dar când o vad ca aiureaza asa, nu am cum sa o conving sa meargă la un control, am încercat. Nu stiu ce sa ma mai fac, simt ca cedez si eu psihic. Bunica mea a înnebunit de la 57 de ani, dar toată viata ei a fost mintita, bătută, înșelată de bunicul meu, etc, ma gândesc ca poate si de asta a ajuns asa. Mi-e teama ca boala se poate mosteni, dar de ce mami? De ce? De ce trebuie sa trec eu prin asta, mai sunt atâția în neam, au fost 3 frati, bunica mea a avut boala asta, de ce ceilalți 2 nu? De ce îmi da mie Dumnezeu asta? Nu pot sa fac față, boala se poate moșteni? O pot avea și eu? Maica mea deja a început sa înnebunească sau doar e un soc din cauza ca bunica mea ușor se stinge. Va rog din suflet. Ajutor!

Răspuns Câştigător
| Alesia1234 a răspuns:

Buna! In vremuri d-astea si in cazul asta nici macar nu mai trebuie sa te gandesti la ce spune lumea. Asta e cel mai neimportant lucru la care poti sa te gandesti cand persoane dragi din familia ta se imbolnavesc pentru ca nimeni altcineva nu stie cat de greu iti este tie in aceasta situatie. Nu trebuie sa disperi niciodata,pentru ca Dumnezeu nu iti da niciodata mai mult decat poti duce si toate lucrurile grele din viata ta te fac mai puternica cu timpul. Mereu exista o solutie,deci nu te mai gandi la sinucidere te rog. Gandeste-te ca bunica si mama ta au nevoie sa fi aici,cu ele,in viata. Nu mai te gandi ca o sa innebunesti si tu si mama ta,elimina toate gandurile astea negative din viata ta. Si in caz ca nu vrei sa se imbolnaveasca,inceteaza din a-i mai spune mamei tale ca o sa ajunga ca bunica ta,o doare foarte tare si nu ii faci deloc bine in felul asta. Stiu ca iti este greu,dar nu e o solutie nici sa te sinucizi si nici sa ii reprosezi mamei tale ca o sa innebuneasca. Stiu ca acum ti se pare ca nimic bun nu ti se intampla,dar gandeste-te ca daca tu vei ramane aici cu mama si bunica ta si o sa continui sa lupti,la un moment dat in aceasta viata eforturile o sa iti fie rasplatite si va veni si pentru tine cineva care sa iti aduca zambetul pe fata si sa te ajute cand ai nevoie. De exemplu,de fiecare data cand persoane dragi au plecat din viata mea fara vreun motiv anume,cand m-au facut sa sufar si m-au parasit,mereu au venit alte persoane in locul lor mult mai bune care sa ma faca fericita. Mereu cand Dumnezeu iti ia ceva,mai devreme sau mai tarziu,o sa iti dea ceva mai bun si o sa iti rasplateasca puterea de care ai dat dovada. Sa nu crezi ca Dumnezeu te pedepseste prin faptul ca bunica ta este bolnava,nu,dar tot ce pare acum fara rezolvare te va face un om mai puternic la final. Stiu ca suna cliseic,dar dupa furtuna apare soarele la un moment dat. Povara pe care o duci tu acum nu va dura pana la infinit. Incearca cu toata puterea ta sa gandesti pozitiv si incearca sa gasesti fericirea in orice e in jurul tau. Incearca sa gasesti fericirea pana si in cele mai mici lucruri. Incearca sa gasesti fericirea in tine insati si invata sa fi fericita si fara alti oameni (asta nu inseamna sa elimini pe oricine din viata ta), incearca sa nu depinzi emotional de alti oameni (in sensul ca fericirea ta trebuie sa depinda doar de tine, nu de alti oameni). Si incearca sa fi recunoscatoare pentru ce ai deja. Iti dai seama ca mama si bunica ta nu se simt bine cand le privesti ca fiind niste poveri in viata ta, pana la urma nici bunica ta nu vrea sa fie bolnava, nu e vina ei.
Chiar sper ca te-am ajutat macar putin si ca o sa fi bine. happy

9 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu-ti da tie dumnezeu asta, ca el nu exista, daca exista nu-ti dadea asta ca nu avea nici un sens.

Boala poti sa o faci si tu mai tarziu, insa nu e sigur, in mare procente nu o sa o faci.
Si procentul este foarte mic mai ales daca bunica ta este mama mamei tale si nu a tatalui tau.

| VoidEternal a răspuns:

Clar și mama ta are niste traume cauzate de ce a trebuit să vadă la părinții ei. I-ar prinde tare bine sa facă niște vizite la un psihoterapeut. Și pe tine te-ar ajuta. Nu ai cum să ai asemenea probleme în familie și să nu fii afectată. Dar poți trece peste ele. Nu pune răul înainte, ești tânără, ai toată viața înainte și timp să îți rezolvi aceste probleme. Poate nici pentru mama ta nu este prea târziu dar trebuie sa realizeze că este nevoie de terapie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu vei avea sau nu boala, nimeni nu poate zice. Dar daca vei avea un stil de viata sanatos sansele sa o faci sunt tot mai mici. Incearca asta pe cat poti zi de zi. Vorbeste cu mama ta. Comunicarea e cheia, cauta pace si armonie. Incercati sa gasiti un plan prin care sa faceti fata la ceea ce se intampla. Soarta este nedreapta.asa e, iar dzeu chair ar putea sa fie nedrept si cu tine. Asta nu inseamna ca trebuie sa te dai batuta, sa te omori samd...trebuie sa lupti cat poti pana in ultima clipa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

După cum au formulat întrebarea nu ești deloc nebuna, și nici nu cred ca ești predispusa la boli grave mintale. Anxietate toți avem in zilele noastre, tu o ai cauzata de mediu familiar, de gânduri, overtinkhing în direcția greșită. Tiparul gândirii unui om nebun se cam copiază cu timpul, nu cred ca te afli într-un mediu prea prielnic, cam toți sunt bolnaviori cu capusorul de acolo. Sfatul meu este sa pleci o perioada de acolo, sa te recreezi, sa convietuiesti cu persoane sănătoase mental/mintal, și sa te rogi pentru mama ta și bunica ta. Nu știu ce pastile a luat, dar era oricum predispusa sa facă epilepsie din experientele traumatizante expuse de către tine cam e suficient sa se declanșeze la un soc emoțional puternic epilepsia, pe lângă cauze genetice. Dementa e deja nebunie în toată regula, probabil se va confrunta și cu alta boala grava neurologica, nu e o chestie de cum asa, ci de când se va ivi acest lucru nedorit. Mama ta din cauza unui soc, și ea este predispusa la afecțiuni psihice, din păcate!
Anxietatea nu e o boala mintală, ci o galaxie mentală datorita fricii, a unor frici fictive, efectiv se întâmplă ca persoana respectiva sa trăiască prea mult din memorie în imaginație, sa asocieze mereu/ sa își proiectele trecutul cu viitorul; Traumele /eșecurile anterioare cu cele viitoare care nici măcar nu sunt în desfășurare, nici nu sunt palpabile, nici nu exista. Anxietatea te poate controla total dacă tu nu îți reautoeduci mintea /gândurile /tiparul gândirii.

Anxietate te poate sa percepi un lucru insignifiant ca pe un lucru lugubru, de coșmar!
Se întâmplă ca atunci când te lovești, sau pățești ceva anxietatea sa îți amplifice acea frica/durere de zeci de ori mai rău decât e de fapt.

Doar dacă Maica-ta suferă de schizofrenie ai putea fi predispusa, dar șansele sunt deocamdată infime.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta este una dintre întrebările tale.

Deci nu stiu cum sa incep. Va rog din suflet sa citiți, chiar sunt disperata si nu stiu ce sa mai fac. Mama mea are 45 de ani iar tatăl 53, totul a inceput acum o lună și ceva când mamei mele i-a intrat in cap ca taica-miu are o amantă de 25 de ani, din simplu fapt ca frecventau amandoi acelaș magazin. Tipa se culca cu bărbații pe bani, a fost la produs. Iar maica-mea o crede in stare, însă, niciodata nu a avut dovezi ca ar fi fost ceva intre ei doi. Maica-mea a inceput sa se certe si sa-l acuze pe taica-miu zilnic ca are ceva cu ea, a inceput sa-l înjure, ba chiar sa sara să-l bată, într-un final i-a spart toate geamurile la casa, a venit politia.( Ps: Nu stăm în aceeasi casa, părinții mei au fost in concubinaj, niciodata căsătoriți) si dupa toate astea taica-miu a acceptat-o pe maica mea din nou, însă ea tot acuza fara dovezi, face urat, plange incontinuu, nu mănâncă, fumează la greu. El lucreaza la gaze si se duce si il urmărește noaptea la 12-1 noaptea, ba chiar spune uneori ca il omoară.Ma sperie ca ar putea avea probleme psihice, fiindcă ea cand era mica a căzut, s-a lovit la cap și a avut niste probleme. Si ma gandesc ca s-au agravat. Ba chiar mi-a zis ca a avut vedenii cu "asa zisa " amanta a lu taica-miu. Si ca i-a apărut imaginea ei. Luni vreau sa ma duc cu ea la un control pentru ca face si spune lucruri ce un om normal nu le-ar face. Bunica mea e schizofrenica, nu judeca, bunicul meu are ura pe noi si nu vorbim cu el. Sunt singura, nu am pe absolut nimeni langa mine, imi e teama ca mama mea ar putea înnebuni, as fi distrusă. Doar pe ea o am...Luni merg cu ea la un control psihic. Am nevoie de sfaturi.Va rog, simt ca sunt într-un moment atat de greu. Multumesc

Îți pot confirma ca și mama ta are probleme psihice! Din păcate!

Clar o afectat-o mediul înconjurător.

Pleacă de acolo, e spre binele tău happy

Pleacă și nu te mai uita în spate.

Gasesteti un iubit și mutate cu el, pleacă de acolo ca o sa înnebunești și tu. Poate te vei supăra pe mine, dar eu sunt foarte sincer, am studiat puțin psihologia și pot sa îți spun cu mana pe inima ca și eu am avut părinți ca ai tai OSTILI.
Tu însă faci ce vrei.
Sunt sigur ca vei primi răspunsuri mai bune și pragmatice de la alți useri.
Sper sa treci cu bine peste aceasta perioada.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Sunt boli congenitale gen Parkinson sau Alzheimer, adica in familie ai sansa mare sa faci acele boli din cauze genetice, se aduna anumite proteine in creier care nu pot fi curatate. Astea sunt studiile la zi, acum nu stiu ce sa zic daca dementa e la fel, dar desigur este factorul psihic, mai ales conditionarea in familie. Copiii mostenesc sau sunt influentati de personalitatea parintilor, si nu doar de constient ci si de subconstient adica si de boli cum ar fi anorexia sau o dementa. Eu spun ca daca mergi la psihiatru o sa poti sa iti micsorezi aceste probleme adunate in subconstient, nu spun ca ai avea tu probleme dar e bine sa ai grija de psihicul tau. Nu e o sentinta, ceva concret ca tu o sa ai dementa. Eu zic ca daca ai grija de tine si de sanatatea ta o sa traiesti normal si daca mama ta merge la psihiatru o sa se faca mai bine (evident daca ea vrea sa se faca si sa depuna efortul psihic, ca daca nu se vrea raman doar pastile)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Eu o sa incerc sa-ti raspund la absolut toate intrebarile tale de mai sus,tu alegi ce consideri ca e corect.

In primul rand daca mama ta simte schimbari negative din cauza pastilelor,o puteti duce la alt control cat mai curand, ii explicati doctorului ce s-a agravat si poate rezolva, incercati sa nu luati voi decizii, lasati-le in mana medicului ca sa nu se mai intample cum ai zis tu,, mama da vina pe bunicul,,. Daca tu faci asta nu ai nici o povara totul e de la Dumnezeu si tu ti-ai facut treaba, doctorul e singurul in masura sa analizeze situatia si evolutia tratamentului.Atat
Tine cont ca mereu exista posibilitatea ca situatia sa se inbunatateasca.
Incearca sa o,,izolezi,, pe mama ta de problemele cu bunica si toate tampeniile,ca sa nu se agraveze trebuie sa fie linistita,chiar si prin minciuni pozitive.

Nu devine problema ta sa stai sa ingrijesti toata familia o eternitate in caz ca s-ar intampla ceva,nu trebuie sa te descurci,in momentul in care situatia devine grava,exista alte posibilitati acum in functie de voi toti,angajati o,,bona,, si gata.

Nu inebunesti si tu,probabil mediu stresant,atmofera din casa iau facut sa se imbolnaveasca sau multe altele.Tu trebuie sa ramai un copil cum ai zis nu trebuie sa-ti pui astea in cap,ca sa nu urmezi cursul vietii lor,atat.
Cat mai curand te muti la propia casa si iti traiesti viata linistita,incearca sa te indepartezi de mediu stresant de acasa,traind in linistite tineretea ta fara sa acumulezi problemle altora ca exact cum ai spus tu,,de ce sa iti puna Dumnezeu astea tie ca esti copil,, nu ti le-a pus tie,e viata lor,SUNT PROBLEMLE lor nu ai tu treaba,sunt pentru ei nu pentru tine.
Si in legatura ca te rade lumea ca maicata e nebuna, bunica nebuna in primul rand tu te axezi pe problema familiei tale nu pe parerea lumii, adica ai lucruri importante acasa si stai pe ganduri ca rade un prost/proasta?
Daca ai intrebari, iti raspund, orice fel.
Bafta cu problema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te rog daca vrei, da-mi un mesaj privat sa vorbim putin despre problema, eu nu pot din cauza contului, am status junior.

| esanatos a răspuns:

Eu zic ca un specialist te poate sfatui mai bine decat noi.
Totusi gasesti sfaturi bune si pe net.

Dementa:
https://www.scritub.com/medicina/DEMENTA-MIXTA-ASPECTE-CLINICOT31661.php
https://www.mediculmeu.com/......ington.php

Schizofrenia:
remedii:
https://www.esanatos.com/......e35998.php

tratament:
https://www.esanatos.com/boli/boli-cerebrale/Schizofrenia92256.php

poate ajuta