| anonim_4396 a întrebat:

Dacă suferi de dereglare hormonala, ai pofte incontrolabile? adica simti nevoia de a mânca chiar da nu iti e foame
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Hormonii sunt comenzile chimice din organism si sunt multi.
Senzatia de foame poate fi cauzata de "senzorii" din stomac sau comenzi false la nivelul creierului.
Asemenea comenzi false pot fi cauzate de stress, dereglare hormonala, prea multe vitamine etc.

| RAY a răspuns:

Foametea este cauzata de un anumit hormon care da mesaj creierului =imi este foame, desi da se poate

| Raducons a răspuns:

Nu simti nevoia sa mananci daca nu iti este foame, cred ca simte senzatie de foame si mananca din cauza stresului, depresiei sau dereglari hormonale.

| alex15ccc a răspuns:

Posibil, dar cel mai probabil ai bulimie, adica manaci mult pe fond psihic, se poate trata cu medicamente de la psihiatru sau terapie cu psihologul/psihoterapeutul.