| Herciu_Andra_1998 a întrebat:

Daca sunt insarcinata trebuie sa am neaparat scurgeri de sange dupa o saptamana-doua, de la ultimul act sexual?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Tu vrei să te referi la "sângerarea de nidaţie" :)

Acea sângerare NU este obligatorie!

Vezi alte detalii în răspunsul pe care ţi l-am dat la cealaltă întrebare :
http://www.tpu.ro/sanatate/dupa-cat-timp-apar-simptomele-unei-sarcini/

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

NU TREBUIE sa ai. Uneori dar in cazuri foarte rare poate apare o sangerare minora provocata de implantarea ovulului fecundat in endometru asanumita nidatie.Repet o eventuala sangerare mai consistenta este anormala si o vizita ginecologica este obligatorie.

| Emilian65 a răspuns:

Semnele de sarcina prin sangerare apar atunci cand ar trebui sa-ti vina ciclul menstrual. In aceasta situatie, scurgerile de sange sunt in cantitati mici si dureaza maxim o zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei acea sângerare (nidatie) apare in jur de 2-6 zile dupa perioada fertila. Sângerarea durează in jur de 1-2 zile si este ori de o culoare rozalie ori un rosu-maro închis.
Sunt șanse ca aceasta sângerare sa apăra și în perioada fertila, doar ca nu poți știi sigur de la ce poate fi. Ori ovulul a iesit, ori s a implantat.
Deci, cel mai bine este sa ti faci un test de sarcina după minim 2 săptămâni de la actul sexual si o consultație la ginecolog.